Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » Orta Asya » TR

Tuva Türkleri

Ocak 26, 2008   ·   0 Comments

İnternette dolaşmanın güzel yanı, hesapta olmayan pek çok bilgiyi edinmek olsa gerek… Bir sosyal ağda arkadaşımın imzasındaki “Tuva” bağlantısını takip edince karşıma çok ilginç ama bir o kadar da bizden bir kültür çıktı. Bilmem siz duydunuz mu, ben bugüne kadar duymamıştım Tuva Türklerini.

Tuva Türklerinin en önemli noktası, Türk kültürünü saf olarak muhafaza edebilmiş olmaları. Kültürümüzü o kadar muhafaza etmişler ki, hemen hepsi hala Şamanizme mansuplar. Şaman olarak kalmış bir Türk topluluğu yani Tuva.

Uzun zamanlar büyük devletlerin egemenliğinde kalmışlar, ta ki 1993’te bağımsızlıklarını son kez kazanana kadar. Dilleri Türkçe’nin Tuva lehçesi, yani anlamamız pek olası değil. Buna üzüldüm, keşke onları anlayabilseydik ve kendimizi anlatabilseydik!

Şimdi diyorum ki, onlar ta Asya’nın diğer köşesinde ve biz Anadolu topraklarında; uzağız  onlara ama bir o kada da yakın. 21. yüzyılda hala tanımıyoruz onları, hala uzağız onlardan. Tuva’nın toplam nüfusu üç yüz binin biraz üzerinde. Tuva ile diplmatik ve kültürel ilişkileri geliştirmek gerektiğini düşünüyorum. Fazla değil yılda 100 üniversite öğrencisine ülkemizde okuma imkanı sunsak, Tuva’yla bugünümüzü olmasa bile geleceğimizi birleştirebiliriz… Tuva Türkleri bizleri bekliyorlar!

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)