Makale Analiz » Okan Yüksel » TR

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Sosyal Devlet

Mayıs 18, 2008   ·   0 Comments

Toplu Konut İdaresi, (TOKİ) Türkiye’nin kazandığı en değerli kurumlardan bir tanesi. Yaptığı projeler ve sağladığı sosyal ortam insanların güvenilir yarınlar inşa etmesine işlevsel bir araç oluyor. Bu noktada sosyal devlet geleneğinin bir gereği Toplu Konut İdaresi.
“Kira öder gibi ev sahibi olun” sloganıyla hizmet veren TOKİ, bugüne kadar Türkiye’nin pek çok yerinde yüzlerce başarılı projeye imza attı. Yapıların mimari yapıları kentleşme olgusu hala yerleşmemiş olan yurdum topraklarına az da olsa soluk aldırdı.

 

1984 yılında temellendirilen TOKİ, bugün 81 il, 420 ilçede 303.028 konut ve 9.364 hizmetli dairesiyle toplam 313.392 konut inşaatını üstlenmiş. Konutlar gördüğüm kadarıyla, oldukça estetik projelendirilmiş. Bu da şehirleşme noktasında oldukça eksikleri olan yurdum yerleşimlerinin vizyonunu olumlu etkiliyor.

 

Evin ve ailenin böylesine kutsandığı bir toplumda insanlara kendi evlerinde oturma imkanını sunmak sosyal Türkiye Cumhuriyeti’nin baş sorumluluklarından bir tanesi. Bu sorumluluk büyük oranda yerine getirilmeye çalışılıyor ama daha fazlası da gerekiyor. Yurdum insanının büyük bölümü hala kira kabusundan kurtulabilmiş değil…

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)