3. Dünya » Makale Analiz » Okan Yüksel

3. Dünya Ülkeleri ve 77′ler Grubu

Kasım 15, 2010   ·   1 Comments

Üçüncü dünya ülkeleri arasında yer alan 77’ler Grubu, 1964 yılında Genf‘te ortaya çıkmış ve gelişmiş endüstri ülkelerine karşı üçüncü dünya ülkelerinin ekonomik çıkarlarını savunmayı amaçlamıştır.

Halihazırda 120’nin üzerinde üyesi bulunan grubun adı ilk üye sayısına atfen halen 77’ler Grubu olarak anılmaktadır.
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı ile seslerini duyuran 77’ler Grubu, mevcut uluslararası düzeni sorgulamakta ve üçüncü dünya ülkeleri lehine mevcut ekonomik düzenin değişmesini talep etmektedir.Bu haliyle, 77’ler Grubu, Bağlantısızlar Hareketinden farklı olarak ideolojik ve siyasal bir temelden çok ekonomik bir temele ve talebe sahiptir.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)