Makale Analiz » Okan Yüksel » TR

Türkiye’de Aydının Kaderi: Hapishane

Kasım 11, 2010   ·   1 Comments

Türkiye‘de aydın sayılabilecek insanımız, ne yazıktır ki, pek fazla değil. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle. Dün de aydın insan yaban sayılırdı, bugün de öyle… Dün de aydınımızın en uğrak yeri hapishaneydi, bugün de hapishane. 
Anlayacağınız dünden bugüne, çok uzun bir yol kat ettiğimiz söylenemez!
Türkiye‘de aydın olmanın bedeli, dün olduğu gibi bugün de hapishaneyi boylamak. Nitekim, yaşanmış bir olay bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Yüzyılımızın en önemli dram yazarlarından bir tanesi olan Arthur Miller‘ın bir Türkiye ziyaretinde yaşananları, Prof. Yalçın Küçük‘ün ağzından paylaşıyorum: 

O zaman kalabalıktık, bir yerde toplanmışlar, elliden fazla Türk aydını idiler ve Arthur merak etmiş, hapsi görenlerin sayısını öğrenmek için, nezaketen, az olduklarını düşünerek hapis yatanların ayağa kalkmalarını istiyor; iki kişi hariç bütün salon ayağa kalkıyor. Demek ki bizim aydın tarihimizde hapse girmeyenlerin aydın sayılmadıkları bir dönem var.

Ve sonrasında devam ediyor Prof. Dr. Yalçın Küçük

Ancak hapislik üzerine sözlerim var; Goethe’nin bir sözü çok aydınlatıcı olmalı, bir dil bilen hiç dil bilmemektedir, diyordu. Bunu bir din bilen dinler konusunda bilgisizdir yollu uzatanlar da var. Ben de uzatabiliyorum, ne kadar uzun olursa olsun, bir kez hapse girenleri, hapse girmiş saymamayı ekleyebiliyorum. Önemli olan uzunluğu değil, girdikten sonra tekrar girebilmeyi göze alabilmektir.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)

  1. mert says:

    bu adamı aydın olarak görmek deve ile kirpinin evlendiği zaman yakınlarının mürüvvet beklemesi gibi bir şey olmuş