Medya ve İletişim

Hayatta Sadece Cinsel Bir Obje Olabilmek

Ocak 22, 2011   ·   3 Comments

Bu ilk defa oluyor sanırım, ilk defa bir fotoğraf üzerine bir yazı kaleme alıyorum. Fotoğraf Hurriyet’ten, o da sanırım abonesi olduğu bir ajanstan almış ya da internetten aşırmıştır. Fotoğrafın beni ilgilendiren kısmı sağ alt köşedeki kameramanın açısı: nedense ben erkek askerlerin bu açıdan çekildiklerine çok sık şahit olmadım. Tamam, boydan çekersin veya görüntüyü alttan yukarı alırsın ama sadece bacakları almak ne oluyor? İşte işin orası bana biraz garip geldi…

Sonra habere ait diğer fotoğraflara baktım ve fotoğrafların yarısından fazlasının sadece kadın askerlerin bacağından ibaret olduğunu gördüm. Bu noktada “kadın” üzerinde durmak istiyorum. Kadın günümüzde de, maalesef, sadece “cinsel bir obje” olarak görülüyor. Orada uygun adım yürüyen kadınların nedense hiçbiri vatan ve millet öğeli o ünüformaların içinde bir anlam taşımıyor bir gazeteci için. Bu noktada gazeteci haksız mı, bence değil: gazeteci sadece insanlığa satabileceği görüntüler yakalama peşinde!

21. yüzyıldayız ve hala kadın günlük hayatımızda yeteri kadar etkin değil! Bu sadece Türkiye’de de değil, tüm dünya için geçerli… O gazeteci ya da televizyoncu haberini satma peşinde ve ne yazık ki 21. yüzyılda olmamıza rağmen eve giren gazeteyi de, evde izlenecek televizyon kanalını da evin erkeği seçiyor. Kadın sadece susuyor, susuyor ve çoğu zaman bacağından veya orasından burasından ibaret görülerek dünya erkeğine pazarlanıyor. Bu ya haberler yoluyla oluyor, ya da başka yollarla. Sözün özü, kadın hala sadece cinsel bir obje; bilmem kadınlar bunun ne kadar farkındalar?

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (3)

  1. sedating says:

    kadınlar bunun farkındalar. içlerinden küçük bir kısmını ayrı tutuyorum, kadınlar bu özelliklerini menfaatleri doğrultusunda kullanıyorlar da. feminist düşüncelerle hareket eden kadınlar şüphesiz bu durumdan rahatsızlardır ama çoğunluk pek de şikayetçi değil bana göre. yoksa sorunun hangi yüzyılda olduğumuzla pek alakası yok. ilkel çağlarda da aynıydı şimdi de. cinsel içgüdülerden arınırsa! insanlar, o zaman kadınlar cinsel obje olmaktan kurtulur lakin sahip oldukları fizyolojik ve psikolojik özelliklerle erkeklerin arasında suje olabilirler mi, orası muamma.

  2. vicdankayir says:

    Ah okancığım, bunu bizzat yaşayan bir gazeteciyim.. müdürlerimiz bize baldır bacak çekmeden gelme derlerdi..çok yattım podyumlara bacaklar için:) meslege ilk başlayınca red hakkın yok, sonrası mı redler geliyorda, sen yok oluyorsun taşranın içindekilerden , atıyorsun kendini denize…