Makale Analiz » Okan Yüksel » TR

Türkiye'de Aydın Olmak Cesaret İster

Ocak 29, 2011   ·   0 Comments

Cemil Meriç, “Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?” diye soruyor:

Çıkmaz, nitekim üç beş istisna dışında çıkmıyor da… Sanırım, yakın zamanda da çıkmayacak…

Oysa Türkiye, aydın olmanın en kolay olduğu ülke. Türkiye’de doğruyu bulmak (aydınlanmak) için fazla bir zekaya ya da kütüphanelerce kitap okumaya ihtiyacınız yok. Bu güzelim ülkede söylenen “yalanlar” öylesine basitler ki bunların kötü birer yalan olduklarını görmek için ortalama bir zekaya sahip olmanız yeterli.

Türk aydınını diğerlerinden farklı kılan da fazla zekası ya da bilgisi değil, sadece cesaretidir. Türkiye’de aydın olmak için, gözünüzle gördüğünüzü, kulağınızla duyduğunuzu söylemeniz yeterlidir. Fakat böyle bir ülkede söz söylemek, hele hele “kral çıplak” demek ciddi cesaret ister! Aydınlık bir gecelek için; Türkiye’nin gördüklerini ve duyduklarını korkmadan söyleyecek gençlere ihtiyacı var.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)