3. Dünya » ABD » Orta Asya » Politik Akademi

Amerikan Ordusu Afganistan'dan Çekiliyor

Haziran 23, 2011   ·   0 Comments

Amerika Birleşik Devletleri,  Afganistan politikasında  ciddi bir değişim yaşıyor. Başkan Barack Obama televizyonlarda canlı yayınlanan konuşmasında Afganistan’daki 33.000 Amerikan askerin gelecek yaz sonuna kadar çeiklceğini açıkladı.

Başkan Obama, konuşmasında Temmuz ayından itibaren bu yıl sonuna kadar Afganistan’daki birliklerden 10.000 kişilik bölümünü geri çekeceklerini, önümüzdeki yaz sonuna kadar da, 33.000 askerin Afganistan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne  geri döneceğini açıkladı.

Afganistan’daki Amerikan güçlerinin savaştan, destek pozisyonuna geçeceğini ifade eden Obama 2014’de geçiş sürecinin tamamlanacağını ve Afgan halkının kendi güvenliğinden sorumlu olacağını kaydetti.

Başkan Obama, bu kararın El Kaide’ye karşı verilen başarılı mücadelenin ardından geldiğine dikkat çekti. Afgan halkının barış ve istakrarı için çaba harcamaya devam edeceklerini kaydeden Obama’ya Amerikan halkının da destek verdiği söyleniyor.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)