AB » Politik Akademi

İrlanda'da Katolik-Protestan Çatışması

Haziran 22, 2011   ·   0 Comments

Kuzey İrlanda’da  katoliklerle  protestanlar arasında yaşanan çatışmalar şiddetlendi. Başkent Belfast’ın doğusundaki katolik mahallesi yakınlarında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı.

Olaylar, ayrılıkçı katoliklere karşı şiddet eylemleriyle tanınan İngiltere yanlısı protestan Ulster Gönüllü Birliği üyelerinin gövde göstersiyle başladı.

Başkent Belfast’ın doğusundaki katolik mahallesine yürüyen protestanlar bazı binaları ateşe vermek isteyince olaylar kontrolden çıktı. Molotof kokteyli ve havai fişeklerin de kullanıldığı çatışmalar sırasında  iki kişinin ateşli silahla  vurulduğu, iki kişinin de yanarak yaralandığı belirtildi.

Çatışmaların çıktığı mahallelerde yolları kapatan polis, güvenliği sağlamaya ve olaylara son vermeye çalıştı ancak polis de tarafların hedefi olmaktan kurtulamadı.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)