AB » Politik Akademi » Siyasi Tarih

Hitler'in Sağ Kolu Rudolf Hess'in Mezarı Açıldı

Temmuz 22, 2011   ·   0 Comments

Adolf Hitler’in sağ kolu ve Nazi partisinin önemli isimleri arasında sayılan Rudolf Hess’in Almanya’nın Bavyera eyaletindeki mezarı açıldı. Hess’in kemiklerinin yakılarak açık denizle döküleceği açılanırken, mezarın neonazilerin uğrak yeri olduğu için ortadan kaldırıldığı iddia edildi.

Ölümünden 24 yıl sonra, yasal mirasçılarının izniyle kemiklerinin incelenmesi için açılan mezarın, daha sonra kullanılmayacağı ve Hess’in kemiklerinin, yakılarak açık denize döküleceği açıklandı.

Mezarın, neonazilerin son yıllarda Hess’in kabrini gösteri yerine dönüştürmesi ve anayasa mahkemesinin kararına karşı gelerek anma yürüyüşleri düzenlemesi nedeniyle önlem olarak açıldığı iddia edildi.

Rudolf Hess, Nazi partisi üyelerinin yargılandığı Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, 1987 yılında tutuklu bulunduğu cezaevi’nde intihar etmişti. Hess, intiharı öncesinde annesi ile babasının da mezarlarının bulunduğu wunsiedel’da gömülmek istediğini vasiyet etmişti. Hess, bu mezarlıkta ancak 24 yıl yatabildi.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)