Orta Doğu » Politik Akademi

Esad, Hama'ya Yönelik Operasyon Başlattı

Temmuz 4, 2011   ·   0 Comments

Suriye’de ayaklanmanın başladığı günden bu yana düzenlenen en geniş katılımlı gösterilere sahne olan Hama kentine yönelik askeri operasyon başlatıldı. Beşar Esad’a bağlı birliklerin tanklar eşliğinde girdiği ve çok sayıda kişinin tutuklandığı kentte, bir sivil kıyımının yaşanmasından kaygı duyuluyor.

Suriye’nin en büyük muhalif gösterilerine sahne olan Hama kentine yönelik olarak Suriye devlet başkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerce askeri operasyon başlatıldı.

Hama’da yaşayan muhalifler Hama’nın girişine tankların konuşlandırıldığı operasyona çok sayıda askerin katıldığını iddia ettiler.

Hama’nın kenar mahallelerinde onlarca kişinin tutuklandığı, yetkililerin kentin kontrolünü ele geçirmek için askeri çözümü yeğleyeceklerinin göründüğü söyleniyor.

Suriye ordusu benzer bir operasyonu daha önce ülkenin kuzeyinde yer alan Cizr el Şugur kentine yönelik yapmış ve adeta taş taş üstüne bırakmamıştı. Hama’da da böyle bir operasyonun yapılmasından kaygı duyuluyor.

Son günlerde muhalif gösterilerle dikkatleri üzerine çeken Hama’da 1982’de henüz Hafız Esad iktidardayken çıkan isyan kanlı bir şekilde bastırılmış‚ 30 binden fazla kişi öldürülmüştü.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)