3. Dünya » Afrika » Orta Doğu » Politik Akademi

Hüsnü Mübarek, Hakim Karşısında

Ağustos 3, 2011   ·   0 Comments

Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, yolsuzluk ve adam öldürme suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması için başkent Kahire’ye getirildi. Mübarek’le birlikte 6 üst düzey polis yetkilisi, bugün hakim karşısına çıkıyor.

 

18 gün süren ve 850 kişinin hayatını kaybettiği protestolar sırasında güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı ve çeşitli yolsuzluklar yapıldığı saptanırsa Mübarek ve beraberindeki 6 üst düzey polis yetkilisinin idam cezası alabileceği sanılıyor.

 

Davayı izleyen Uluslararası Af Örgütü, davanın “adil ve şeffaf” olması çağrısında bulunurken, bu davanın eski lider ve yakın çevresinin işlediği suçların hesabının sorulması için tarihi bir fırsat olduğunu vurguladı.

 

Mısır’da ise halk ikiye bölünmüş durumda. Mübarek’in yargılamasının başlamasıyla birlikte yargılamanın yapıldığı polis akademisi önünde Mübarek taraftarları ile muhalifler arasında çatışma çıktığı öğrenildi.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)