3. Dünya » AB » ABD

Ve Libya'da Yeni Bir Dönem…

Ağustos 22, 2011   ·   0 Comments

42 yıllık Muammer Kaddafi dönemi  isyancıların başkent Trabllus’a girmesiyle  fiilen sona erdi. Trabllus’ta  yüz binlerce kişi sokaklara dökülürken, Kaddafi kayıplara karıştı. Kaddafi’nin üç oğlu ise isyancılar tarafından gözaltında tutuluyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezüela’da olabileceği öne sürüldü.

Üç koldan başlattıkları saldırıyla kentin batısındaki bir mahalleden Trabllus’a giren muhalif güçlerin kentin yüzde 95’inin kontrolünü ele geçirdikleri, Cumhurbaşkanlığı sarayının işgal edildiği açıklandı.

Kentteki muhalif güçlere karşı direnişin büyük oranda azalması üzerine muhalif güçler ve kendilerini destekleyen Libyalılar, Yeşil Meydan’da kutlamalar yapmaya başladı.  Yeşil meydan’da zafer kutlaması yapan gençler,  Kaddafi hükümetine ait yeşil bayrakları yakarak kendi bayraklarını kaldırdı…

Kentte yer yer küçük çaplı çatışmalar yaşanmaya devam etse de NATO ve Avrupa Birliği isyancıları kutladı ve Libya’da iktidarın geçiş sürecinin hemen ve barış içinde yapılması gerektiği bildirildi. Bu arada Libya liderinin akıbeti henüz bilinmiyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezüella’da olabileceği öne sürüldü.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)