AB » Makale Analiz » Okan Yüksel » ULUSLARARASI İKTİSAT

Avrupa Birliği Zirvesi Öncesinde Kritik Saatler

Aralık 7, 2011   ·   0 Comments

Euro bölgesinde bulunan 15 ülkenin kredi notunun düşürülmesi gündemdeyken, Cuma günü toplanacak Avrupa Birliği Zirvesi’nde “Yeni Avrupa Birliği Anlaşması”nın masaya yatırılması bekleniyor.

Dün Paris’te bir araya gelen Fransa Cumurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Euro bölgesindeki borç kriziyle daha etkin mücadele için gündeme getirdiği Yeni Avrupa Birliği Anlaşması’na farklı tepkiler geldi.

Amerika Hazine Bakanı Timothy Geither’dan öneriye destek gelirken; Avrupa Konseyi ve İngiltere anlaşmanın değiştirilmesi gerekmediğini düşünüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, bölgedeki borç krizinin daha sıkı önlemlerle aşılabileceğini, bunun için Avrupa Birliği Anlaşmasında değişiklik gerekmediğini açıklarken, İngiltere Başkan David Cameron ise Fransa ve Almanya’yı krizi kullanmakla suçladı.

İngiltere’nin önceliğinin bu krizi aşmak olduğunu belirten Cameron, İngiltere’nin çıkarlarını koruyacağını söyledi. “İngiltere’nin çıkarlarına ters düşen hiçbirşeyin altına imza atmam” diyen Cameron’ın Zirve’de de bu tutumunu sürdüreceği sanılıyor.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.
Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)