Makale Analiz » Medya ve İletişim » Okan Yüksel » TR

Türkiye’de Politik Değişim ve Medya*

Ocak 9, 2012   ·   1 Comments

Türkiye’de ciddi bir politik değişimin yaşandığı noktasında Türkiye’nin neredeyse tamamı hemfikir. Son on yıllık süreçte Türkiye politik anlamda ciddi bir değişim yaşadı, bu değişim günümüzde de yaşanmaya devam ediyor. Politik üst yapıda yaşanan söz konusu değişim/dönüşüm şüphesiz ekonomik ve kültürel alt yapıyı da baştan sona şekillendiriyor. Türkiye’de egemen güçler de sokaktaki vatandaş da değişiyor! Elbette medya da böylesine geniş çaplı bir değişimden nasibini fazlasıyla alıyor…

Yaşanan değişimin/dönüşümün lokomotifi, şüphesiz sekiz yıldır iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi. Sekiz yıllık iktidarı süresince AKP, Türkiye’yi kendi programına göre yeni bir şekle sokmayı büyük ölçüde başardı. Öncesinde marjinalleştirilmeye çalışılan AKP, sonrasında sisitemin merkezindeki kurum ve kuruluşları marjinalleştirerek kendisini neredeyse tek sistem partisi haline getirdi. Ergenokon sürecinde yaşananlar özellikle buna hizmet etti, muhalifler sistemden ayıklanarak ve marjinalleştirilerek sistem AKP’ye uyduruldu.

Medya genel anlamda olmasa da büyük ölçüde tüm yaşananlara seyirci kalmakla yetindi çünkü sektörün birçok aktörü yaşananlara bir anlam vermekte oldukça zorlandı. Çok değil, bundan iki üç yıl öncesinde, AKP’ye çok ağır eleştiriler yönelten kimilerinin bugün Tayyip Erdoğan’ın karşısında el pençe divan, adeta yalakalık yaparcasına program sundukları gerçeği bunun bir kanıtı.

Medya sektörünün önemli aktörleri arasında saydığımız pek çok isim, Türkiye’de yaşanan dönüşümün boyutlarını çok geç anladı, değişmezslerse Türkiye’de var olamayacaklarına inandılar ve çok fazla korktular. Ciddi saydığımız yazarlar, televizyon programcılarnın pek çoğu bu korkuyla döndüler, hem de bir gecede! Bir gecede hayata bakış açıları değişti, değiştiler, dönüştüler… Bir gecede 180 derece dönmeleri, böylesine döneklik etmeleri sadece samimiyetlerini sorgulamamıza neden olmadı, ayrıca midemizi de fazlasıyla bulandırdılar.

Söz konusu isimlerin her birisi yanlış ata oynadılar. Türkiye’deki değişimi anlamakta, algılamakta başarısız oldular. Oynadıkları at, istedikleri performansı gösteremeyince yeni bir ata oynuyorlar bugün. Bakalım şimdi oynadıkları at istedikleri performansı gösterebilecek mi? Gerçi onlar için oynadıkları atın performansı çok hayati bir konu değil. Toplumun geçmişi bu kadar çabuk unuttuğu bir ülkede, onlar gibi dönekler yaşanan değişimlere göre dönmeye, döneklik etmeye daha uzun yıllar devam edebileceklerini düşünüyorlar.

Duruşunu, tarafını günlük konjontüre göre değiştirmeyen, dönmeyen, döneklik etmeyenler ise bu ülkede, en azından şimdilik, kaybediyorlar. Fakat bu kaybediş, onurlu bir kaybediş.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.
*19 Ekim 2010’da kaleme aldığım bu yazıyı tekrar yayınlama gereği duydum. Ne yazık ki o günden bugüne olumlu bir değişim olmak bir yana Türkiye’de medya her geçen biraz daha kan kaybediyor. Üzülerek not ediyorum.
Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)