Günün Özeti

NASA Ay'ın Karanlık Yüzünü Aydınlattı (Video)

Şubat 2, 2012   ·   0 Comments

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA, Ay’ın Dünya’dan görünmeyen “karanlık yüzü”ne ait bilinmeyenleri aydınlattı. NASA’ya ait GRAIL Ebb uzay aracı, Ay’ın dünya’dan görünmeyen diğer yüzünün şimdiye kadar çekilmiş en yakın görüntülerini elde ede etti.

Görüntüyü oluşturan fotoğraflar, uzay aracının Ay’ın kuzey kutbundan güney kutbuna doğru olan 55 kilometre yükseklikteki yakın uçuşu sırasında çekildi.

Kraterlerin yanında en dikkat çeken jeolojik oluşum, 3 milyar yaşındaki ve yaklaşık 900 kilometre genişliğindeki Mare Oriantale oldu. Bu bölgeye dev bir göktaşının çarptığı sanılıyor. 149 kilometre genişliğindeki Drygalski krateri de yine burada yer alıyor.

Ay’ın dünya çevresindeki yörünge periyodu ile kendi çevresindeki bir turu eş zamanlı olduğu için insanoğlu yeryüzünden ay’ın hep aynı tarafını görüyor. İnsanoğlu Ay’ın akranlık yüzünü ancak uzay araçlarıyla görebiliyor.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)