Makale Analiz » Medya ve İletişim » Okan Yüksel » Orta Doğu

Suriye'ye Yönelik Psikolojik Savaş ve Propaganda

Şubat 5, 2012   ·   2 Comments

Mart 2010’da eyleme geçen muhaliflerin silahlanmasıyla iç savaşa sürüklenen Suriye önemli bir günü geride bıraktı. Arap Birliği’nin Şam yönetimine yaptırımlar içeren kararları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşındı ve oylamaya sunuldu. Saat 16.00’da başlayan ve Suriye için kritik bir öneme sahip oylama öncesinde tam anlamıyla psikololik bir savaşa tanık olduk.

Saat 09:30’da haber merkezinde çalışmaya başladım. Bülten için ajansları kontrol ederken, “Humus Katliamı” başlığıyla verilen haber gözüme çarptı. Haberde Suriye yönetiminin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 337 kişiyi katlettiği bildiriliyordu. 337 kişinin kendi devleti tarafından, hem de Kandil gecesinde öldürülmesi önemli bir haberdi. Ajanslar bilgi bombardımanına başladı. Suriye’den sürekli ölüm haberleri geliyor ancak öne sürülen katliamı yansıtacak bir tek fotoğraf ya da video gelmiyordu.

Reuters’ın tüm dünyaya servis ettiği katliam görüntüsü yanmakta olan bir araba ve kentin diğer bir noktasında dumanlar yükselen bir apartman dairesiydi. Önde gelen medya kuruluşları, bu görüntülerle yetinmeyerek haberi arşiv görüntülerle destekledi ve Suriye yönetimini kendi halkını katletmekle suçladı. Türkiye’de ve dünyada haber bültenleri “Humus Katliamı” ile başladı.

“Humus Katliamı” haberini izleyen Suriyeliler, dünyanın dört bir yanında kendi ülkelerinin Büyükelçiliklerine saldırdı. Mısır’daki Suriye Büyükelçiliği adeta yerle bir edilirken; ABD, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye’deki büyükelçilik binaları önünde protesto gösterileri düzenlendi. Türkiye dahil tüm dünyadan Şam Yönetimine kınama mesajları gönderildi.

Beşar Esad günün kötü adamı, Suriye ise kendi halkını katleden ülke ilan edilmişti. Bu atmosferde Birleşmiş Milletler’de başlayan Güvenlik Konseyi oturumunda Beşar Esad’ın arkasında duran Rusya ve Çin’in üzerinde psikolojik baskı kurulmaya çalışıldı. Ancak her iki ülke de bu kara propagandaya rağmen Beşar Esad’a sahip çıkarak, Suriye’ye yönelik teklifi veto etti.

Birleşmiş Milletler’deki oturumun üzerinden saatler geçti ve aslında Humus’ta zannedildiği gibi “aralarında çocuk ve kadarınların da olduğu 337 kişinin” öldürülmediği ortaya çıktı. Ajansalar haberi düzelterek bir saldırı olduğunu ve muhaliflerin 55 kişinin öldüğünü iddia ettiğini duyurdu. Sayı bir anda 337’den 55’e düştü. Dün yayınlanan haberleri yalanlayan Şam yönetimi haklı çıktı.

Pek çoklarımız fark etmese de geçtiğimiz gün kurbanları arasında bizlerin de olduğu küresel bir savaş yaşandı. Küresel çapta psikolojik bir savaş verildi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki kritik Suriye oturumu öncesinde zihinlerimiz hedef alındı. Zihinlerimizdeki Suriye algısı değiştirilmek istendi ve büyük oranda da başarılıdı.

Bize Beşar Esad’ın 337 masumu öldürdüğü haberini verdiler. Pek çoklarımız bu haberi sorgulamaya gerek görmeden anlatılanlara inandı. Oysa halkına şiddet uygulamadığını savunan Şam yönetiminin Birleşmiş Milletler’deki bu kritik oylama öncesinde böyle bir katliamı gerçekleştirmesinin mantıklı hiçbir yanı yoktu. Haberin şişirme olduğu ve konseyde veto hakkı bulunan Rusya ve Çin’e baskı yapmak için ortaya atıldığı çok net bir şekilde görülebiliyordu. Ancak pek çoklarımız bunu göremedi ve psikolojik savaşın birer kurbanı oldu.

Psikolojik savaşın hedefinde siz okurlar, izleyiciler ve dinleyiciler varsınız!.. Bunun bilinciyle aldığınız her haberi sorgulamanızı ve psikolojik savaş hakkında okuma yapmanızı öneriyorum. Politik Akademi’de psikolojik savaş ve propaganda üzerine yapılmış birçok çalışma var. Eğer daha önce okumadıysanız bu çalışmalara yazının hemen altındaki “benzer yazılar” bölümünden ya da arama yaptırarak ulaşabilirsiniz.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (2)