Günün Özeti

Yunanistan Sosyal Patlamanın Eşiğine Geldi

Şubat 16, 2012   ·   0 Comments

İflasın eşiğindeki Yunanistan’a Avrupa Birliği’nden kötü haber geldi. Kemer sıkma önlemlerini yeterli bulmayan Avrupa Birliği, Yunanistan’a yardımın masaya yatırılacağı maliye bakanları toplantısını iptal etti. Karar üzerine Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos “Bizi Euro bölgesi içinde görmek istemeyenler var” dedi.

Atina’nın karşısına tasarruflar konusunda sürekli yeni koşullar koyulduğunu belirten Venizelos “Tüm yükümlülüklerin yerine getirilemeyeceğini söyleyen ve Yunanistan’ı Euro içinde görmek istemeyen birileri ateşle oynuyor” dedi.

Krizin her geçen gün kendini daha fazla hissettirdiği ülke sosyal patlamanın eşiğine geldi. Aş evlerinin kapasitesinin üstünde çalışmaya başladığı ülkede evsizlere günde üç öğün yemek dağıtılan merkezlere işsiz kalanlar ve emekliler de gelmeye başladı.

Bu ortamda Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas örnek bir tavır sergileyerek tasarruf çabaları doğrultusunda maaşından vazgeçtiğini bildirdi.

Mart ortasında vadesi dolacak 14.5 Milyar Euroluk tahvil borcunu çevirebilmek için zamana karşı yarışan Atina hükümetini, sosyal bunalımların yansımalarının da görüleceği zor günler bekliyor.

Politik Akademi

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)