Okan Yüksel » TR

"Yeni Türkiye"nin Yeni Tabuları da Bunlar!..

Mart 20, 2012   ·   0 Comments

İktidarı eleştirmek, yaratılan tabulara savaş açmak Türkiye’de her zaman zor oldu. Bu ülkede “iktidarın adamı” olmayanlar ya da iktidarın tabularını eleştirmeye kalkanlar öyle ya da böyle bedel ödemek zorunda kaldı.

Ne yazık ki “ileri demorkasi”yi yaşadoğımız şu günlerde de değişen birşey olmadı. İşlerini yapan gazeteciler, iktidarın tabularına dokundukları için hapisanelere atıldı, sindirildiler. Bilmiyorlardı ancak yaşayarak öğrendiler, “Yeni Türkiye”de de iktidarın tabularına dokuanlar yanıyordu.

Türkiye’nin on yıl öncesindeki tabuları Kürt Sorunu, Ermeni Sorunu, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs ve benzeri konulardı. Peki, “Yeni Türkiye”nin tabuları neler? Hiç düşündünüz mü?

Yeni Harman dergisinin Mart 2012 sayısında Mesud Ata’nın sorularını yanıtlayan Milliyet Gazetesi yazarı Kadri Gürsel “Yeni Türkiye”nin tabularını şöyle sıralıyor:

  • Yeni Türkiye’nin yeni tabuları var. Birincisi yolsuzluklar; Türk medyasını takip eden biri 2008’den beri Türkiye’de hiçbir yolsuzluğun yapılmadığı gibi bir algıya kapılabilir.

 

  • Türkiye’nin en büyük tabularından birini de yeni iktidara yakın belli başlı aileler oluşturuyor; hayatları, ilişkileri hakkında hiçbirşey söylenemiyor, yazılıp çizilemiyor.

 

  • Türkiye’nin üçüncü en büyük tabusu -ki şunu 2008’den bu yana tırmandırılarak sürdürülen iktidar kavgasının yolunda inşa ettiler- Gülen hareketidir. Glen Hareketi hiçbir zaman şeffaflık sorunun tartışılmasını istemediği için kendisini tabuya dönüştürdü. “Dokunan yanar” vaciz sözü de zaten bu tabuya işarettir.

 

  • Dördüncü tabu da -aslında laik ve demokratik bir ülkede, akademik ortamda, felsefi düzeyde mutaka tartışılması gereken- dindir. Dinin tezahürlerinin veyahut kimi beşeri yorumlara göre insani tezahürlerinin dahi eleştiri konusu yapılamadığı bir ülkede yaşıyoruz.

 

Türkiye’de eski tabuların birer birer kırıldığı bir dönemde bunların yerini yenileri alıyor. Kimi çok bilmişler on yıl öncesinin Türkiye’sinde tartışılamayan tabuların artık tartışılabildiğini öne sürererek demokrasi kültürünün ve insan haklarının geliştiğini sanıyor ancak yanılıyorlar.

Türkiye’de demokrasi ve özellikle de ifade özgürlüğü dün olmadığı gibi bugün de yok. Yeni Türkiye’de geçmişin tabularına saldırabiliyorsunuz ancak bu tabuların yerini alan yolsuzluklar, cemaat ya da din gibi konulara dokunamıyorsunuz. Dokunduğunuz zaman, tıpkı Ahmet Şık’ın da dediği gibi “yanıyorsunuz”.

Okan Yüksel – Politik Akademi Gen. Koor.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)