Okan Yüksel » TR » Uluslararası Hukuk

Yeni Türk Lirası Simgesi, Ermeni Dramı ile Aynı!..

Mart 1, 2012   ·   1 Comments

Henüz açıklanmadan hakkında onlarca fikir üretilen yeni Türk Lirası simgesi, açıklanmasıyla sosyal medyanın da gündemine oturdu. Twitter’da sadece Türkiye değil dünya trendleri arasına da girmeyi başaran Tülay Lale imzalı tasarımı kimileri çok beğendi, kimileri Euro’ya benzetti. Hatta NTV haberini “Euro ile sterlinin gayrimeşru çocuğu” olarak vermeyi tercih etti.

Ancak yeni simgeden memnun olanların ya da olmayanların gözardı ettiği ya da henüz farkına varamadığı bir sorun var ufukta. Türk Lirası’nın yeni simgesi Ermenilerin para birimi Dram’ın neredeyse birebir aynısı.

Türkiye’de ilk olarak Politik Akademi’nin dikkat çektiği bu konu ilerleyen günlerde Türk-Ermeni ilişkilerini daha da gerebilir. Bakarsınız Ermeniler kendi para birimlerinin ters çevrilmesiyle oluşturulan Türk Lirasının yeni seni sembolü için Türkiye’ye tehlif davaları açmaya başlayabilirler…

 

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)

  1. Ftthgl says:

    aynı değil o na benzer denir. £ pound ve € euro da birbirine benziyor. saygılar.