ABD » Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » TR

Özel Haber: Predatör Satışında İsrail Lobisi Devrede

Mayıs 16, 2012   ·   0 Comments

Amerikan Wall Street Journal gazetesi Türkiye’ye predatör satışını ele almaya hazırlanan Kongre’yi zora sokacak bir haber yorum yayımladı. “Türkiye Sivilleri Amerikan İstihbaratıyla Vuruyor” başlıklı haberde uludere olayı hatırlatıldı, Türk yetkililerinin operasyon kararlarında yanlış tercih yaptığı ima edildi.

Medya haberi “ABD’den Uludere İtirafı” olarak görürken Olay TV Sorumlu Müdürü Cüneyt Önder, özel haberinde olayın arka planında yaşananları ortaya koydu.

İşte Cüneyt Önder’in “Türkiye’ye Predatör Satışı” başlıklı haberi:

Terörle mücadelede etkin sonuç alma peşindeki Türkiye uzun bir süredir Amerikan yönetiminden en gelişmiş insansız hava araçları olan predatör istiyor, ancak bu istek her seferinde Washington’da İsrail lobisinin engeline takılıyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Amerikan Başkanı Barak Obama arasında yapılan son görüşmede de konu gündeme gelmiş, Erdoğan predatörlerin bir kısmının hibe olarak verilmesini isterken Obama da Kongre engelini aşmaya çalışacağı sözünü vermişti.

Tam kriz çözülüyor derken İsrail lobisi bir  kez daha devreye girdi, Uludere kozunu ortaya koydu. Amerikan Wall Street Journal  gazetesi daha önce defalarca açıklanmasına rağmen sanki ilk kez ortaya çıkıyormuşcasına  Uludere’de sivilerin öldürüldüğü olayı gündeme taşıdı.

Gazetenin Pentagon  yetkililerine dayandırdığı haberinde, operasyonun Amerikan yapımı insansız hava aracının verdiği istihbarata bağlı olarak yapıldığı öne sürüldü. Amerikan  Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili de  “Kararı Türkler verdi. Operasyon bizim kararımız değildi” dedi.

Kongrenin Predatör satışını ele almasının beklendiği bir dönemde Wall Street Journal’de yer alan haberde Amerikalı yetkililerin Türk yetkililere insansız hava aracını yaklaştırarak, konvoyu daha yakından görmelerini sağlayabileceklerini söylediği ancak Türklerin aracı daha uzak bir noktaya yönlendirmelerini istediği iddiası da dikkat çekti.

Türkiye, PKK’ya karşı kullanmak üzere operasyonel yeteneği bulunan  predator tipi insansız uçaklardan istiyor, silah kategorisine girdiği için predatör satışına Kongre’nin onay vermesi gerekiyordu.  İsrail ile ankara arasındaki gerilimi  gerekçe gösteren Kongre predatörlerin satışına engel oluyordu.

Ancak Libya ile Başlayan ve Suriye ile devam eden süreçte Türkiye’nin izlediği politika Kongre’de olumlu sonuç vermiş ve predatör satışı için yeşil ışık yakılmıştı. Gözlemciler son haberle Kongre üyelerini olumsuz etkilemenin ve bu sayede predatör satışının engellenmesinin amaçlandığını belirtiyor.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)