Makale Analiz » Manşet » Medya ve İletişim » Okan Yüksel » Orta Doğu » TR

Özel Analiz: "Pilotlar Sağ, Uçak Suriye'de Olabilir!"

Haziran 25, 2012   ·   1 Comments

Türkiye’yle Suriye’yi savaşın eşiğine getiren krizde karşılıklı açıklamalar ardı ardına gelirken medya çok önemli bir detayı gör(e)medi. Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklamaları pilotların sağ, uçağın da Suriye’de olabileceğini akıllara getirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, uluslararası sularda Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Bakanlık Sözcüsü Cihad Makdisi, gazetecilerin sorularını yanıtlarken satır arasında çok önemli bir mesaj verdi!

Türk uçağının uluslararası hava sahasında düşürüldüğü iddialarını reddeden Makdisi, uçağın Suriye karasularına düşürüldüğünü belirtti ve bu konuda teknik bilgiler verdi. Uçağın füzeyle değil uçaksavarlarla vurulduğunu ileri süren Makdisi, bunu da Türkiye’ye teknik olarak izah ettiklerini, uçağın üzerinde kurşun izleri bulunan kuyruk kısmını ispat olarak Türk yetkililere teslim ettiklerini ifade etti.

Bu açıklamadan düşen uçağın kuyruğunun Şam yönetimi tarafından Türkiye’ye teslim edildiğini anlıyoruz. Uçağın kuyruğu Suriye’de ise geri kalanını Akdeniz’in 1.300 metre derinlerinde aramanın bir anlamı yok! Adres belli!

Makdisi, uçağın 100 metre irtifada uçarken gözle görüldüğünü ve reoketle değil uçaksavar ateşiyle vurulduğunu da açıkladı. Bu da uçağın aniden infilak etmediği ve pilotların fırtlarma koltuğunu kullanma şansı bulduğu ihtimalini güçlendirdi. Eğer böyle ise iki pilotumuz sağ ancak Suriye’nin elinde olabilir.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)

  1. ekrem says:

    bir başka detay da eğer uçak 100 metrede uçan bir uçaksa pilotların uçaktan atlaması çok zor…