Makale Analiz » Manşet » Orta Doğu » Politik Akademi

Türkiye-Suriye Arasındaki Savaş İnternette Başladı

Temmuz 30, 2012   ·   0 Comments

Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan isyan Ankara ile Şam hattında ipleri kopardı. Sadece birkaç yıl önce aralarından su sızmayan Türkiye ile Suriye yaşanan süreç sonrasında adeta savaşın eşiğine geldi. Türk ordusu birliklerini Suriye sınıra yönlendirirken asıl savaş internette başladı.

Son yılların en yoğun propaganda ve psikolojijk savaşına tanık olduğumuz şu günlerde Türkiye’den Suriye Resmi Haber Ajansı SANA ve Suriye devlet televizyonunun web sitelerine erişimin engellendiği öne sürüldü. SANA’nın http://www.sana.sy adresindeki sitesine erişim girişimleri son haftalarda başarısız olurken Türkiye dışından sitelere erişilebildiği kaydedildi.

Türkiye’nin bu hamlesi farklı tepkilere neden oldu. Erişimin Ankara tarafından engellendiğini ve bunun anti-demokratik olduğunu savunan kimi gazeteciler hükümete tepki gösterdi.  Gazeteci-Yazar Banu Avar, “İleri demokrasi ve ABD emirleri gereği, Suriye resmi haber ajansı Sana internet sitesine Turkiyeden erisim engellenmiştir!” diyerek kararı protesto etti.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)