Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » Orta Doğu » TR

"Türkiye Tüm Dünyada Prestij Kaybediyor"

Temmuz 13, 2012   ·   0 Comments

“Türkiye Tüm Dünyada Prestij Kaybediyor”

Türkiye’nin Orta Doğu’daki politikalarının ciddi bir prestij kaybına yol açtığı saptaması benim değil. Bu saptama, Türkiye’de Orta Doğu denildiği zaman akla gelen ilk isim, Prof. Dr. Tayyar Arı’ya ait.

Geçtiğimiz hafta Olay TV ekranlarında yayınlanan Dünya Hali programında konuğum olan Prof. Dr. Tayyar Arı, yine Türk dış politikasına ve Orta Doğu’ya dair çarpıcı analizler yaptı.

Sayın Arı, “Türkiye’nin dış politikada frene basması lazım” diyerek aksi halde Türkiye’nin tüm dünyada ciddi bir prestij kaybı yaşayacağını söyledi. Arı, Türk jetinin vurulmasının ardından zaten prestiji ciddi anlamda zedelenen Türkiye’nin daha soğuk kanlı ve bölge dengelerini göz önüne alarak hareket etmesi gerektiğini savundu.

“Suriye’yi askeri olarak fazla hafife alıyoruz” diyen Arı, Rusya’nın özellikle 2005’ten sonra Suriye’yi ciddi olarak silahlandırdırdığını kaydetti. Suriye’ye girmenin kimilerinin empoze ettiği kadar “kolay” olmayacağını da belirten Arı, bölgede çok sayıda aktör olduğunu ve bu ortamda kimsenin Orta Doğu’yu Türkiye’ye verme niyetinde olmadığını da  sözlerine ekledi.

“PKK, %51’i ABD’ye Ait Anonim Bir Şirket Gibi Çalışıyor”

Programın ilerleyen bölümlerinde Sayın Arı’nın “Türkiye’yi daha kendi içinde rahat bırakmıyorlar, nasıl Orta Doğu’yu Türkiye’ye bırakırlar?” demesi üzerinde Türkiye’nin güvenlik politikaları ve terör konusuna da değindik. Arı, terör örgütü PKK’nın bir anonim şirket gibi çalıştığını söyleyip, “Şirketin %51’i Amerika Birleşik Devletleri’ne aittir” dedi.

Türkiye’nin ABD’ye yakınlaşarak terörü çözeceğini sandığını kaydeden Arı, bunun yanlış bir yöntem olduğunu söyledi. Türkiye’nin Irak politikası çerçevesinde Kuzeydeki Kürt yapılanmasını desteklemesini de eleştiren Arı, “Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Barzani’yi güçlendirmek istemesi kâbus gibi birşey” dedi.

Daha önce de Dünya Hali programında konuğum olan Prof. Dr. Tayyar Arı, bundan aylar önce de çeşitli analizlerini paylaşarak uyarılarda bulunmuştu. Programda da belirttiğim gibi Tayyar Hoca’nın tüm öngörüleri birer birer oldu. Dilerim bu sefer hocamızın bu analizleri dikkate alınır ve Türkiye Orta Doğu politikasındaki bu büyük hatalar nedeniyle daha büyük bedeller ödemek zorunda kalmaz.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)