Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » Orta Doğu » Yazarlar

Suriye'de Muhalifler de Savaş Suçu İşliyor

Eylül 17, 2012   ·   0 Comments

Suriye’de muhaliflerin de savaş suçu işlediği doğrulandı.

Birleşmiş Milletler’in Uluslararsı Soruşturma Komisyonu’na hazırlattığı Suriye raporunda her iki tarafın da savaş suçlusu olduğu açıklandı.

Raporu soruşturma komisyonunun başkanı Brezilyalı diplomat Paulo Pinheiro açıkladı. Pinherio, “terörist” diye nitelendirdiği aşırı islamcı muhaliflerin cinayet, yargısız infaz ve yaptıkları işkenceler sırasıdna savaş suçu işlediklerinin belirlendiğini söyledi.

Pincherio’nun açıkladığı ve Cenevre’de İnsan Hakları Konseyi’nin 47 üye ülkesinin temsilcilerine sunulan raporla, daha önce muhaliflere yönlendirilen savaş suçu işliyorlar iddiaları da kanıtlanmış oldu.

Raporda ülkede faaliyet gösteren radikal islamcı gruplara da dikkat çekildi. İslamcı militanların Beşar Esad’a karşı savaşmak için farklı ülkelerden Suriye’ye geldiği ve çatışmalara katıldığı belirtildi.

Bu rapor Suriye’deki muhaliflerin asıl derdinin “insan hakları” ya da “demokrasi” olmadığını çok net bir şekilde ortaya koymuş oldu. Bu noktada muhaliflere sorgusuz sualsiz destek veren insanların, politikalarını bir kez daha gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde ölen masum insanların kanları onların da ellerine bulaşacak.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)