Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » Orta Doğu

Bu Görüntüler Dünyayı Ayağa Kaldırdı (+18)

Kasım 3, 2012   ·   1 Comments

Suriye’yi kana bulayan şiddet artık çığrından çıktı. İç savaş yaşanan ülkeden gelen görüntüler izleyenlerin kanlarını dondurdu.

Suriyeli muhaliflerce kurşuna dizilen esir askerlerin görüntüleri internette yayınlanırken, yaşanan şiddete dünyadan tepki yağdı.

Burası Saraqeb… Yerde yatanlarsa çıkan esir alınan suriye askerleri. Muhalifler, bir çoğu yaşanan çatışmada yaralanan silahsız askerleri acımasızca dövüyor.

Ölüm korkuyla tekbir getiren askerler silahlı muhaliflere yalvarıyor ancak sonuç değişmiyor. Muhalifler silahsız onlarca askeri tarıyarak infaz ediyor.

Bu görüntüler Dünyayı ayağa kaldırdı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözcüsü Pupert Colville, görüntülerin gerçek olması halinde yaşananların savaş suçu olduğunu söyledi. Uluslararası Af Örgütü ile Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de olayı kınadı.

Şiddet Saraqeb’le de sınırlı kalmadı. İdlib’te de silahlı muhaliflerle Suriye ordusu arasında çatışma saatlerce sürdü. Çatışmanın ardından suriye ordusu geri çekildi ancak bir grup asker muhaliflerin arasında kaldı. Öldürülecekleri korkusuyla kamalizasyon borusunun içine giren askerler bu şekilde çok fazla saklanamadı. Muhalifler tarafından fark edilen askerler dışarı çıkartıldı. Bu askerlerin de sonu saraqeb’tekiler gibi mi oldu, bilinmiyor.

Suriye’de her iki taraf da savaş suçu işlemeye devam ederken artık kimse “demokrasi” ve “insan hakları” palavralarına inanmıyor. Suriye’de bir güç mücadelesi yaşanıyor ve bunun kazananı belli olmasa da kaybedeni Suriyeliler oluyor!..

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (1)

  1. Güven Kurtuluş says:

    Kim bilir, belkide bu görüntüler yaşananların binde biri..Ne denilse boş..