Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » Orta Doğu

İsrail'in Özrü Mavi Marmara Dosyasını Kapattı Mı?

Mart 22, 2013   ·   0 Comments

Netanyahu İsrail Mavi Marmara

Yaklaşık bir saat önce, uluslararası haber ajansı Reuters bomba gibi bir iddiayı gündeme taşıdı. (Ajansın geçtiği haberin tam ve orjinal metni için tıklayın.) Ajansın web sitesinden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Başban Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığı ve Mavi Marmara baskını sonrasında gerilen ilişkilerden dolayı özür dilediği duyruldu.

Türkiye’deki hemen hemen tüm haber kanallarının “Son Dakika” gelişmesi olarak duyurduğu haberde, İsrail’in saldırıda hayatını kaybeden ailelere tazminat ödeyeceği de belirtiliyordu.

Biraz zaman geçtikçe öğrendik ki Netanyahu, Erdoğan’ı ararken yalnız değildi. Netanyahu’nun Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda bir karavandan Erdoğan’ı aradığı ve ABD Başkanı Barack Obama’nın da o karavanda olduğu ortaya çıktı.

Görünen o ki ABD Başkanı Barack Obama’nın baskısıyla İsrail geri adım attı ve Türkiye bu ülkeye karşı önemli bir başarı kazandı.

Geldiğimiz nokta Türk Dış Politikası için şüphesiz önemli ancak yeterli değil. Unutmamalıyız ki Ankara’nın İsrail’den talepleri özür ya da tazminatla sınırlı değildi.

Hatırlayacak olursak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun her ortamda öne sürdüğü, Türkiye’nin 3 şartı vardı. Neydi bu şartlar?

  • Birincisi, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi…
  • İkincisi, Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmesi…
  • Üçüncüsü ise İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı kaldırması idi.

İsrail, Türkiye’nin öne sürdüğü şartlarının iki tanesini yerine getirdi. Bu daha önce de belirttiğim gibi bu çok önemli bir başarı. Ancak Mavi Marmara olayının da yaşanmasına neden olan Gazze’ye uygulanan insanlık dışı abluka konusunda İsrail’den henüz herhangi bir olumlu adım gelmedi.

Eğer İsrail bu üçüncü adımı da atmaya zorlanabilirse, Türkiye işte o zaman tahiri bir başarıya imza atmış olur. Daha da önemlisi Gazze’deki insanlık dışı abluka son bulur ve bu uğurda Mavi Marmara gemisinde can veren insanların davası da yarım kalmamış olur!..

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)