Etkinlikler » Kongreler » Orta Doğu

Orta Doğu'da Siyaset ve Toplum Kongresi

Nisan 1, 2013   ·   0 Comments

Orta Doğu'da Toplum ve Siyaset Kongresi

2011 yılının başlarından itibaren bir dönüşüm sürecini tekrar yaşayan Ortadoğu coğrafyası, günümüzde çatışma bölgeleri arasında kategorize edilmektedir. Ortadoğu, gerek tarihsel derinliği gerekse enerji, ekonomi ve toplumsal çeşitliliği nedeniyle dünya siyasetinde önem atfedilen temel bölgelerdendir. Özellikle mezhepsel heterojenlik, enerji güvenliği ve jeopolitik konumuyla ön plana çıkan bu bölgenin toplumsal yapısını, siyasal kültürünü ve siyasi pratiklerini incelemek; bir Ortadoğu ülkesi olarak Türkiye’de özellikle “Arap Baharı” olarak adlandırılan süreçle yükselişe geçmiştir.

Ortadoğu’da Toplum ve Siyaset Kongresi, bu çerçevede, Ortadoğu’nun tarihsel ve kültürel derinliğini anlamlandırmayı ve analiz etmeyi amaç edinerek hazırlanacaktır. IMPR’a bağlı bir kuruluş olan IMPR Okul ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek “Ortadoğu’da Toplum ve Siyaset Kongresi”nde temelde işlenecek konular şunlardır:

  1. Arap Uyanışı ve Ortadoğu’da Dönüşüm
  2. Ortadoğu Siyaseti

  3. Din ve Toplum

  4. Türkiye-Ortadoğu İlişkileri

  5. İran

  6. İsrail/Filistin Sorunu

  7. Ortadoğu’nun Ekonomi Politiği

16-17 Mayıs 2013 tarihlerinde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezi Pembe Salon’da gerçekleştirilecek Ortadoğu’da Toplum ve Siyaset Kongresi’ne yukarıdaki konu başlıkları çerçevesinde bildiri özeti göndermek için son tarih 20 Nisan 2013’tür. Bildiri özetleri, umutcanyuksel@gmail.com adresine gönderilecek olup, kabul edilen bildirilerin belirlenme tarihi 25 Nisan 2013’tür.

Kongre, temelde öğrenci odaklı ve akademisyen/yazar/gazeteci odaklı olmak üzere iki ayaklı olarak hazırlanacak; bu çerçevede öğrenci sunuşlarına ağırlık verilecektir.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)