Günün Özeti » Makale Analiz » Medya ve İletişim » Okan Yüksel

Sosyal Medya Yine Kazandı, T. C İbaresi Geri Geldi

Nisan 11, 2013   ·   0 Comments

TC Sosyal Medya

Ve bir kez daha sosyal medya kazandı: Sağlık Bakanlığı geri adım atarak, T.C. ibaresinin eskiden olduğu gibi kullanılmasını kararlaştırdı!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane ve sağlık ocaklarının tabelalarındaki Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin kaldırılmasına tepki çığ gibi büyümüştü. Öylesine ki yaklaşık 10 milyon kişi tepkisini Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda adlarının başına TC ibaresi koyarak gösterdi. Çiçeği burnunda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da geri adım atmak zorunda kalıp “Bakanlığın başındaki T.C. ifadesinin kaldırılmadığını belirterek , Sadece logodan kaldırılmıştı. Şimdi oraya da koyduruyoruz, bitti açıklaması yaptı.

Halkımın böylesine kısa sürede organize olup, hep bir ağızdan bu yanlış karara karşı çıkmasını bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak mutlulukla karşıladım. Demek ki demokrasi ve “Cumhuriyet” birilerinin sandığından çok daha fazla sahiplenilmiş, içselleştirilmiş.

Sosyal medyada başlayan bu eylemin başarıya ulaşması çok önemli. Çünkü birileri bu eylemi küçük ve anlamsız görüp, aşağılamaya kalkmıştı. Oysa aynı kişiler Arap Baharı’nda halkın sosyal medyayı kullanmasını kutsamış ve bu tavırlarıyla da büyük bir çelişkiye düşmüşlerdi.

Halkın sosyal medyada verdiği bu tepkiye ve oluşturulan kampanyaya karşı çıkan isimler arasında beni en çok şaşırtan ise Can Dündar oldu. “Ülken için ne yaptın? diye sorsalar Facebook’da ismininin başına T.C koydum diyecek insanlar da var artık Vatan size minnetardır!”  sözünü okuyunca bunu Can Dündar’ın söyleyebiliyor olmasına şaşırdım.

İnterneti bu kadar kullanan bir isimin, sosyal medyayı bu kadar basite almasını anlamakta güçlük çektim. Nitekim kısa sürede Can Dündar’ın ve onun gibi düşünenlerin yanıldığı, sosyal medyaya ve bu mecrada yapılan kampanyalara güvenenlerinse haklı çıktığını hep beraber gördük.

Sosyal medyanın birilerini şaşırtacak düzeyde etkili olduğu şu günlerde Arthur Schopenhauer’ın “Tüm doğrular üç aşama geçirir: Onlarla önce alay edilir, sonra şiddetle karşı çıkılır, en sonunda da apaçık oldukları için kabul görürler” sözünü hatırlatmakta yarar var: Sosyal medya alay ya da reddedilme aşamasını tamamen ve öfke aşamasını da büyük ölçüde geride bıraktı. Günümüzde tüm dünya sosyal medyanın önlenemez gücünü görmekte ve bunu kullanmaya çalışmaktadır.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)