Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » TR

Dershanelerin Kapatılması ve #direndershane

Kasım 15, 2013   ·   0 Comments

 

Gülen Cemaati ve hükumete yakın çevreler başta olmak üzere Türkiye’nin gündeminde dershanelerin kapatılması var. Tartışma öyle boyutlara geldi ki yaşanan onca soruna rağmen beraber yürümeyi başaran cemaat ile hükumet herkesin karşısında çatışmaya başladı. Hükumet dershaneleri kapatma konusunda geri adım atmazken, olayı eğitime darbe olarak değerlendiren Gülen Cemaatinin lideri Fethullah Gülen gece yarısı yayınladığı bir ses kaydıyla Ak Parti’ye adeta “muhtıra” verdi.

 

Cemaat aşırı tepki verdi.

Gülen cemaatinin hızla organize olup tepki verdiğini bugüne kadar çok gördük. İnternet hayatımıza bu kadar girmeden de cemaat üyeleri televizyon ve gazetelere çok kısa sürede binlerce tepki mektubu ve faks yağdırıyordu. Bugün bunu Twitter ve Facebook’ta yaptılar. #eğitimedarbeplanı hastagi ile konuyu Twitter’da Türkiye’nin gündemine taşıdılar. Ayrıca Zaman gazetesi ve Samanyolu Televizyonu da sert yayın ve haberler yaptı.

Yazılanlara, söylenenlere bakınca şaşkınlığımı gizleyemedim. Çünkü hükumete yönelik tepkilerin büyük bölümü eleştiri boyutunu aşmış ve hakarete varmıştı.

Cemaatin hükumete bu kadar sert tepki vermesini kendileri adına doğru bulmuyorum. Her şeyden önce bunca yıldır birlikte iktidar oldukları hükumeti bir anda böylesine eleştirmeleri, samimiyetlerini sorgulamama neden oldu.

Ayrıca, belki farkında değiller ama böylesine sert ve tehditkar tepkiler hükumetin bu konuda rasyonel düşünmesini de engelleyecek. Hükumet artık geri adım atmayı, cemaate karşı yenilgi kabul edecek. Oysaki tepkiler pozitif şekillerde dile getirilseydi, dershanelerin kapatılmasını da içeren yasa tasarısında düzenlemeye gidilebilirdi.

 

İşte bunlar hep gezi…

Twitter’da Türkiye’nin gündemine oturan dershanelerin kapatılması tartışması, hükumete karşı gezi ruhunun hemen her kesime tesir ettiğinin de bir göstergesi oldu. Twitter’da #direndershane hastagini görünce önce espri olabileceğini düşünsem de yazılanları okuyunca herkesin ciddi olduğunu gördüm.

Anlaşılan Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan direniş ruhu Fethullah Gülen’in başını çektiği cemaati de etkilemiş. Peki, bu kötü bir şey mi? Elbette hayır…

 

Peki dershaneler kapatılmalı mı?

Ciddi bir ülkede yaşamıyoruz. Baksanıza, dershanelerin kapatılması bile hükumet ve camaat çerçevesinden ele alınıyor. Kimse dershanelerin kapatılmasını eğitim öğretim açısından neler doğuracağını pek de önemsemiyor. Oysa en önemli nokta burası… Herkesin öncelikle dershanelerin eğitim sistemi içerisindeki fonksiyon ve gerekliliğini düşünmesi gerekiyor. Ancak böyle sağlıklı kararlar alınabilir.

Açıkça söylemek gerekirse bu kadar çok dershane açılması Türkiye’deki eğitim sisteminin ne kadar sorunlu olduğunu gözler önüne seriyor. Okulların test çözme konusundaki eksikliği öğrencileri dershaneye gitmeye mecbur ediyor. Ailelerse binbir zorlukla kazandıkları paraları, bu kurumlara vermek zorunda kalıyor. Ki dershane ücretleri özel okullarla yarışıyor…

Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde dershanelerin yeri olmamalı. Eğitimde reforma gidilmeli ve dershanelere ihtiyaç ortadan kaldırılmalı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, artık test sisteminden uzaklaşıyoruz, dershanelere gerek kalmayacak diyor. Eğer bunu başarırsa büyük bir iş başarmış olacak. On binlerce velinin parası cebinde kalacak ve belki de bu paralar çocukları geleceği için çok daha doğru yerlere kanalize olacak.

Peki, bunca dershane ne olacak? Dershanelerde çalışan öğretmenler işsiz mi kalacak? Milli Eğitim Bakanlığı’nın taslağında buna da çözüm olduğu söyleniyor. Nabi Avcı, dershanelere özel okul olma ya da 3 yıllık geçiş dönemi boyunca açık liseye dönüşme şansı tanıyacaklarını belirtiyor.

 

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)