Makale Analiz » Okan Yüksel » TR

Herkese Özgürlük!..

Kasım 18, 2013   ·   0 Comments

 

Şu hayatta verilecek en kutsal savaşlardan bir tanesidir özgürlük savaşı… Bu bir varlık savaşıdır çünkü bu. Bu hayatta özgür olabildiğiniz kadar var olabilirsiniz…

Oysa özgürlük o kadar kolay elde edilebilecek birşey değil. Jean Jacques Roussaeu’nun dediği gibi özgür doğan insan her yerde zincire vuruluyor. Özgürlüklerimiz ellerimizden alınmak isteniyor, alınıyor.

Tacitus, “İnsan doğası gereği baskıya karşı gelir” diyor. Haklı, insan olan baskıya karşı geliyor. Bunun için bedeller ödeniyor, can veriliyor…

Herkes öyle ya da böye özgürlüğü için bir savaş veriyor. Herkes kendi özgürlüğünün peşinde… Ancak bu yol çok da doğru değil.

Özgürlük, kişisel değil toplumsal anlamda var olabilir. Toplumun bir kesiminin “özgür” olduğu bir ülke özgür değildir. Çünkü sizin özgürlük talebinize meşruluk kazandıran “öteki”nin özgürlüğüdür. O özgür olduğu için sizin de özgür olma hakkınız vardır.

İşte bu yüzden en az kendi özgürlüğünüz kadar, “öteki”lerin özgürlüğünü de savunmalısınız. Çünkü bir eşcinsel ne kadar özgürse o kadar özgürsünüzdür. Ya da bir alevi, Kürt veya bir ateist kadar özgür olabilirsiniz, daha fazla değil!..

Türkiye’de herkes özgür olmalı… Ama değil… Olması için çalışıyoruz ama yeterli değil…

Hep beraber çok daha fazla çalışmamız gerekiyor… Ben, bize güveniyorum…

 

Not: 7 Kasım Perşembe günü yayınlanan “Kızlı Erkekli Evler ve ‘Kemalist’leşen Ak Parti” başlıklı yazıma birçok olumlu/olumsuz tepki geldi. Ak Parti ile “Kemalizm”i bağdaştıramayanlar oldu. Benden yaklaşık bir hafta sonra aynı tezi Prof. Baskın Oran Radikal 2’de gündeme getirdi. Baskın Oran’dan önce davranmış olmak ve düşüncemin onun tarafından sağlamasının yapılması bana büyük mutluluk verdi. 

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)