Makale Analiz » Okan Yüksel » TR » Yazarlar

Kızlı Erkekli Evler ve "Kemalist"leşen Ak Parti

Kasım 7, 2013   ·   3 Comments

 

Türkiye’de gündem hızla değişiyor ve şimdiki durağımız kızlı erkekli öğrenci evleri…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan (18 yaşını doldurmalarına ve haliyle reşit olmalarına rağmen) üniversite öğrencilerinin karşı cinsle bir arada yaşamalarını gayrı meşru bulduğunu açıkladı. Erdoğan bunun için güvenlik güçlerini göreve çağırdı ve tüm Türkiye ilk baskını beklemeye başladı…

İçinde bulunduğumuz durum Ak Parti’nin nereden nereye geldiğini anlamamız için önemli.

Ak Parti son beş on yıla kadar Türkiye’de egemen olan Kemalist ideolojiye karşı eleştirel duruşuyla bugünlere geldi. Sisteme ve sistemin halka yukarıdan bakmasına ve dayatmalarına karşı çıktığı için Ak Parti her seçimde oylarını arttırdı.

Bugün Ak Parti sistemi kendi dilediği gibi değiştireceği güce erişti… Ancak sistemi kendisine uyduran, sistemin kendisi olan Ak Parti bunca yıldır Kemalizmin eleştirdiği tüm özelliklerini barındırmaya başladı. Ak Parti, Kemalizmin halka yukarıdan bakan ve jakoben tavrını benimsedi. Kendi doğrularını evrensel doğrularmış gibi halka kabul ettirme yöntemini seçti.

Bugün Başbakan Erdoğan’ın yaptığı, dün bazı Kemalistlerin yaptığı gibi, kendi doğrularını topluma dayatmaktan başka birşey değil. Ak Parti dün eleştirdiklerini, bugün kendisi yapmaya başladı. Oysa bu halkın kimseden ders almak ya da ahlak öğrenmek gibi bir ihtiyacı yok. Ayrıca bu halk kendisine ders anlatmak isteyenlere de gerekli dersi verdi. Ak Parti’nin yarınların Türkiye’sinde söz sahibi olabilmesi için bunu görmesi gerekiyor.

 

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (3)

  1. Emre Uğur says:

    Sonuçta bu toplum,an’anesiyle,yaşam tarzıyla,inancıyla kısacası her şeyiyle mütedeyyin bir toplum.Genel çerçeveden bakıldığında,Başbakan’ın tavrının istintak edilecek bir tarafı yok.

  2. Emre Çetin says:

    Zamanında Kemalist görüş alt tabana indi ve oradaki insanları kalkındırdı. Refah sevieysini arttırdı. Daha sonra güçlenen ve burjuvalaşan bu kesim, maalesef günümüzde halk tabanına inemiyor. 2002’de ve öncesinde AK Parti ve arkasındaki oluşum bunu başardı, kendi adamları burjuvalaştırdı. Tabi olan orta kesime oldu. İşin özü ; AKP günümüzde başkalarının düşüncelerini hiçe sayıyor. AKP sadece kendi tabanına hitap etmeye başladı. Bu büyük tehlikedir. Bunun sonu tehlikelidir.