Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » TR

Bir Fransız Neden Türkiye’de Yaşamak İster?

Aralık 19, 2013   ·   0 Comments

 

Yaklaşık üç dört yıl önce, henüz bir üniversite öğrencisi iken farklı ülkelerden gelen diplomatların olduğu bir toplantıya katılmıştım. Bir uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak diplomatlarla tanışmak ve onların deneyimlerinden yararlanmak istiyordum.

Toplantıda can kulağıyla dinlediğim birçok konuşma yapıldı ve ardından samimi bir ortamın oluşmasıyla gruplar kendi aralarında muhabbete başladı. Ben de kendimi bir grubun içerisine attım ve fazla söze karışmadan ne deniliyorsa dinlemeye koyuldum. Muhabbet döndü dolaştı, nihayetinde Türkiye’ye geldi. O zamanlarda da Türkiye’nin iç politikası bugün olduğu gibi oldukça karışıktı…

Diplomatik bir dille Türkiye’de olup bittiğine değinilirken bir Fransız diplomat, “Emeklilik sonrasında İstanbul’da kalmak istedim” dedi. Şaşırmıştım. Bir Fransızın Türkiye’de yaşamak istemesinin nedenini anlayamadım ve sordum: “İstanbul’un tarihi mi hoşunuza gidiyor?”

Fransız diplomatın yanıtı olumsuzdu. Bu cevaba daha da şaşırmıştım ve İstanbul’da yaşamak istemesinin nedenini sordum.

Cevap daha da ilginçti: “Fransa’da bırakın yarını bir ay, bir yıl ve hatta beş yıl sonra olabilecekleri öngörebilirsiniz. Oysa Türkiye’de yaşamak çok daha heyecanlı, burada yarın ne olacağından kimsenin haberi yok.”

Bu muhabbetin üzerinden üç dört yıllık bir süre geçti ve bu kısa sürede Fransız diplomat pek çok kez haklı çıktı. Her sabah farklı bir Türkiye’ye uyandık ve olup bitenleri hemen hemen hiçkimse öngöremedi. Bugün de göremiyor…

Hatta hiçkimse dün neler yaşandığını da analiz etme derdinde değil. Çünkü her gecenin sabahında bizi karşılayan sürprizler geçmişe dönüp bakmamıza bile fırsat vermiyor.

Bu haliyle Türkiye’de yaşamak büyük dikkat de istiyor. Ne olduğunuzu değil, ne olacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Çünkü Türkiye’de keser dönüyor, sap dönüyor; gün geliyor hesap dönüyor…

 

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)