Makale Analiz » Manşet » Okan Yüksel » TR

Türkiye’den Şiddet Hikayeleri

Mayıs 19, 2014   ·   0 Comments

Fotoğraf: Doğu Eroğlu

Türkiye’den Şiddet Hikayeleri, sadece istatistiklerde kalan şiddet olaylarını toplumun gözleri önüne sermeyi amaçlayan bir proje. Kültürlerarası Araştırmalar Derneği’nin yürüttüğü projede, gönüllüler ulaşabildikleri şiddet mağdurlarının hikayelerini kamuoyu ile paylaşıyorlar.

Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında şiddet hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. En “güvenli” saydığımız aile bile pek tekin görünmüyor. Öyle ki istatistiklere göre Dünya genelinde her 4 kadından 1’i ve her 6 erkekten 1’i yaşamlarından bir döneminde aile içi şiddete uğramakta. Ne yazık ki şiddet aile dışında çok daha ağır şekilde kendini göstermekte ve milyonlarca insan şiddetin mağduru olmakta.

Bunlar sadece istatistikler. Oysa her bir şiddet mağdurunun farkı bir hikayesi var. Kültürlerarası Araştırmalar Derneği işte bu hikayelerin peşine düşüyor ve Türkiye’den Şiddet Hikayeleri projesiyle sadece istatistiklerde kalan şiddeti gözler önüne seriyor.

Türkiye’deki şiddetin hikayesini yazıyorlar

Proje çerçevesinde yazılan hikayeler, şiddet mağdurları ve tanıkların başlarından geçenleri bir kartona yazıp, kendileriyle birlikte fotoğrafını çektirmesiyle başlıyor. Tüm fotoğraf ve şiddet hikayeleri www.siddethikayeleri.com adresinde yayınlanıyor.

Ancak şiddetin boyutları çoğu zaman bir kartona sığmayacak kadar büyük oluyor. Bu nedenle projede görev alan gönüllüler şiddet olayını araştırarak, mağdurlarla yüz yüze, yaşadıkları mağduriyetin tüm detaylarının anlatıldığı röportajlar yapıyor.

Proje şiddet olaylarını bulup, araştırmak ve bunları yayınlamakla da sınırlı değil. Ayrıca yayınlanan tüm hikayeler diğer basın kanallarına aylık ve haftalık bültenler halinde iletiliyor. Güncellemeler, her türlü sosyal iletişim ağında da yer alıyor.

Şiddet mağdurları arasında her kesimden insan var

Gönüllülerin araştırıp kamuoyu ile paylaştığı hikayelerin aktörleri arasında 12 Eylül’de işkence görenler, 28 Şubat’ta idamla yargılananlar da var, LGBT bireyler, kayıp yakınları, gazeteciler ve hatta milletvekilleri de var. Şu ana kadar yapılan 71 röportajın her birisinde Türkiye’den farklı hikayelerle karşılaşsanoz da her şiddet mağdurunun ortak bir temennisi var: şiddetin daha fazla insanı mağdur etmesini istemiyorlar.

28 Şubat’ta başörtüsü için yürüttüğü mücadele nedeniyle idamla yargılanan Hüda Kaya, “Dindarlar olarak, dün Kemalist sistemin siyasal, polis vs. şiddetine maruz kaldık. Bugün de dindar insanlarımızın eliyle farklı düşünen, farklı inanan, farklı giyinen hiçbir insana karşı ayrımcılık ve şiddet uygulanmasını istemiyorum” diyor.

Henüz 14 yaşındayken zorla evlendirilen Nergiz Toyvuran, “Evliliğim süresince eşimden ve boşandıktan sonra ailemden şiddet gördüm ve toplumdan dışlandım. Başkalarının da aynı acıları yaşamasını sitemiyorum. Kadına karşı şiddete hayır” diyor.

Projede kamuoyunun yakından tanıdığı Ethem Sarısülük, Metin Lokumcu gibi isimlerin hikayeleri de yakınlarının ağzından paylaşılıyor.

Peki, neden sadece Türkiye?

Projede çerçevesinde sadece Türkiye’den hikayeler paylaşılıyor. Proje koordinatörleri bunun yurtseverlik dürtüsüyle değil, lojistik bir yeterlilik kaygısıyla olduğunu söylüyor. Projenin bu nedenle ancak Türkiye’deki örnekleri kapsayabilmeyi hedeflediğini belirtiyorlar.

Projenin beş temel hedefi var

Kültürlerarası Aratırmalar Derneği Başkanı ve projenin koordinatörü Doğu Eroğlu, beş temel hedefleri olduğunu söylüyor.

Bunların başında şiddet fenomenini medya kanalları vasıtasıyla kayıt altına alarak arşivlemek, kanıksanan şiddet eylemlerinin mağdurun hikayelerini anlatmasıyla sıradanlaşmasına engel olmak geliyor. Ayrıca geleceğe ilişkin projeksiyonlar oluşturmak, farklı alanlarda çalışan pek çok toplumsal grup, sivil inisiyatif ve sivil toplum kuruluşunun işbirliğine önayak olmak ile şiddet mağdurlarının veya tanıkların, ilgili alanlarda hak savunuculuğu yapan kurumlarla ilişkilerini sağlamak da hedefler arasında sıralanıyor.

Okan Yuksel (349 Posts)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.


By


Readers Comments (0)