Tarihe Işık Tutmak: 1940'larda Türkiye
Connect with us

İktisat

Tarihe Işık Tutmak: 1940’larda Türkiye

Yayınlandı

on

Elimde güzel bir dergi var, Ocak 1949 basımı bir Bütün Dünya… Artık dedemin mi, ya da başka birisinin mi bilmiyorum. Sadece okduğum ve şaşırdığım bir noktayı paylaşmak istiyorum.

Dergide bir tablo yer alıyor, başlığı: “Türkiye’nin Vaziyeti”

Tabloda Türkiye’in 1949 yılındaki görünüşüne dair önemli istatistikler şu şekilde sıralanıyor:

Nüfus: 1945’te 18.860.000 kişi. Bunun %75’i ziraatle geçinmektedir.

Öğretim: 1927’de halkın %91’i okuma ve yazma bilmiyordu. 1935’de latin alfabesi kabul edildikten sonra, bu nisbet % 84,5 a düştü. Daha yeni olan istatistiklere göre nispet halen %80’dir.

Devletleştirilmiş Sanayi Şubeleri: Demiryolları, kömür madenleri, dokuma sanayii, şeker istihsali.

Başlıca İhracatı: Tütün, hububat ve zahire, yağlı yemişler, deri, krom.

Başlıca İthalatı: Makine.

Kadınların Vaziyeti: Harem hayatı ortadan kalkmıştır. Kadınlar kanuni, içtimai, siyasi ve iktisadi sahada erkeklerle müsavidir. 1926 yılında kabul edilen Medeni Kanundan sonra fazla kadınla evlenmek yasaktır.

Rey Hakkı: Kadın ve erkekler meclis seçiminde 22 yaşından itibaren seçmek ve 30 yaşından itibaren de seçilmek hakkına sahiptirler.

 

Tarihe çok güzel bir not düşmüşler, paylaşmak istedim. Nereden nereye geldiğimizi ve nereden nerelere açılacağımızı düşündüm. Umarım çok daha gelişiriz, büyürüz… Elbette aydınlanma ve bilimin ışığında…

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.