İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Adana Konsolosu Eric Green'le Kısa Bir Sohbet

Bugün, Yüksel Mert ile yerel Akdeniz Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Sekin‘e bir ziyarette bulunduk. Ziyaretimiz esasında Amerika Birleşik Devletleri, Adana Konsolosu Eric Green‘in de orada olduğunu öğrendik. Ve sonrasında da kendisiyle görüşme fırsatı bulduk.

 

Eric Green, uzun zamandır Adana‘da görev yapıyor. Daha öncesinde de şehit aileleriyle ilgili bir toplantı sebebiyle kendisiyle görüşmüştüm. Bugün kendisini çok daha samimi, çok daha sıcak buldum. Özellikle artık Türkçe konuşmaya başlamış olması oldukça hoşuma gitti. “İnşallah”larına, “maşallah”larına kendisiyle birlikte bol bol güldük…

 

Sohbet sırasında Akdeniz Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Selahattin Sekin, Eric Green‘e “ABD hakkında görüşlerim belli, ABD’yi olmasa da sizi çok seviyorum” dedi. Yüksel Mert ise gazetecilik dürtüsüyle olsa gerek, son günlerde Çin’de yaşanan olaylar hakkında konsolosun neler düşündüğünü sordu. Eric Green ise yaşanan olayları detaylı izleyemediğini ve bu sebepten bir görüş belirtemeyeceğini söyledi. Ancak Çin’in Sincan bölgesindeki nüfus poltikasının farklında olduklarını ve ayrıca olayların ABD ile ilişkilendirilmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtti.

 

Günün  olayı ise Yüksel Mert‘in daha önce Kuran hediye ettiği Eric Green‘i Müslüman olmaya davet etmesiydi. Bu beklenmedik davet üzerine gülüştük ve sonrasında Eric Green, Yüksel Mert‘in bu davetine beklemediğim bir cevap verdi: “Ben Müslüman olmayı kabul edebilirim ama Müslümanlar beni kabul etmeyebilir!

 

Sohbet sonrasında ise Eric Green‘le el sıkıştık ve vedalaştık. Benim için çok yararlı bir görüşme oldu, en azınan mesleğimi yapan profesyonel bir insanı tanıma fırsatım oldu.

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir