Dünya Üzerindeki En Az Gelişmiş Ülkeler
Connect with us

3. Dünya

Dünya Üzerindeki En Az Gelişmiş Ülkeler

Yayınlandı

on

Literatürde dünya üzerinde kutulu, hemen herkesçe tanınmış 184 devlet olduğu kabul edilmektedir. (Devlet sayısı, bakış açınıza göre arttırılabilir ya da azaltılabilir de.) Söz konusu devletler arasında ciddi bir gelişmişlik farkı gözlenmektedir. Nitekim Avrupa’da lüks bir yaşam sürülürken, Afrika’da insanlar açlıktan ölebilmektedir. Konumuz olan “Dünya Üzerindeki En Az Gelişmiş Ülkeler” içsel ve dışsal dinamiklerin etkileriyle gelişme şansı yakalayamamış, vatandaşlarının karınlarını doyurmakta dahi güçlük çekmekte olan devletlerden oluşmaktadır.

Söz konusu en az gelişmiş devletler saptanırken Birleşmiş Milletler‘in belirlediği kriterler dikkate alınmaktadır. Birleşmiş Milletler‘in 18.11.1971 tarihli Genel Kurulu‘nca şu kriterler belirlenmiştir:

  • Kişi başına gelirleri 100 ABD Dolarının altında olan,
  • Gayrisafi Yurtiçi Hasılada endüstriyel üretimi %10’un altında olan,
  • 15 yaş üzeri okuryazar nüfusunun, toplam nüfusunun %20’sinin altında olan devletler.

 Düyadaki En Az Gelişmiş Ülkeler:

Birleşmiş Milletler‘e göre dünya üzerindeki en az gelişmiş ülkeler, 2008 yılı itibariyle, şu şekilde sıralanmakta:
Afrika’da: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Eritre, Etyopya, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Komoros, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Ekvator Ginesi, Lesoto, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mozambik, Nijer, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Togo, Uganda, Tanzanya ve Zambiya;
Asya’da: Afganistan, Bangladeş, Butan, Kamboçya, Laos (Demokratik Halk Cumhuriyeti), Maldivler, Myanmar, Nepal, Doğu Timor ve Yemen;
Pasifik’te: Kiribati, Samoa, Solomon Adaları, Tuvalu ve Vanuatu;
Karayipler’de: Haiti.
Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
3 Yorum

3 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.