İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları ve TUİÇ Akademi

Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) bir grup üniversite öğrencisi tarafından yaklaşık üç yıl önce kurulmuş , Türkiye çapında uluslararası ilişkiler öğrencilerini bünyesinde barındıran bir hareket. Bugüne kadar Türkiye’de ve yurt dışında birçok toplantı, çalıştay ve benzeri faaliyetler gösteren TUİÇ önümüzdeki süreçte kendinden çok daha fazla söz ettireceğe benziyor.

TUİÇ, TUİÇ Platform adlı resmi internet sitesinde, hareketin oluşumu ve amaçları hakkında şu bilgileri veriyor:

Türk Dış Politikası karar verici adayları olarak bugünden geleceğe dış politika yapım sürecine Uluslararası İlişkiler uzman adayı olarak katılmayı, bu süreç içerisinde aktif rol oynamayı hedeflemekteyiz. Dış politika yapım süreci, uzmanlardan akademisyenlere, medyadan devlet kurumlarına, siyasal partilere, düşünce kuruluşları, sermaye temelli çıkar grupları ve kültürel temelli çıkar gruplarına kadar birçok tarafı barındırır. Biz de öğrenci temelli bir hareket olarak geleceğimiz hakkında söz söylemek hedefindeyiz.

Amacımız, demokratik yapılanmalara zemin hazırlayarak sivil insiyatifin Türkiye Üniversitelerinde yaşadığı en büyük sorun olan geniş tabanlara hitap etme konusuna çözüm getirmektir. Çünkü birçok oluşum bugün ne yazık ki çalışmalarını yerel ölçekte sınırlı tutmak zorunda kalmaktadır, fakat ulusal ölçekte işbirliği ve demokrasi temelinde çalışmalar yerel düzeyde eskisine oranla daha güçlü olarak temsil edilecek, ulusal projelerde ortak havuz sayesinde her oluşumun ihtiyacı koşullar paralelinde karşılanabilme imkânı bulmuş olacaktır. Bu noktada oluşan hareketin oluşumlara birebir olarak saygınlık kazandıracağı, ulusal projelerle üniversitelerden ve özel sponsorluklardan eskisine oranla daha çok saygı göreceğini düşünmekteyiz.

Dış Politika yapım sürecine dâhil olurken bütün kurumlara eşit mesafede olmayı hedef çizen Anadolu temelli hareketimiz, oluşumlardan da aynı hassasiyeti göstermesini hedeflemektedir. Bütün siyasi bölüntülere karşı tarafsız, ideolojiden ziyade faydacı, analizler çerçevesinde yönünü belirlemeye çalışacak bir oluşum hedeflemekteyiz. Bu sebeple hareket kendisini non-partizan ve sivil olarak tanımlamaktadır. Her türlü soruna da uzun vadeli yararlar getireceği ve kalıcı olacağını düşündüğümüz için, sivil, işbirliği ve demokrasiyi temel alan, liberal çözüm yolları ile yaklaşmayı tercih etmekteyiz.

TUİÇ‘in kurulduğu ve gelişmeye başladığı ilk günlerde bu hareket içerisinde kısa da olsa bulunmuş birisi olarak TUİÇ’in bugün geldiği noktadan mutluluk duyuyorum. Özellikle yönetimin değişmesi ve Burak Yalım‘ın Genel Koordinatörlüğü ile ciddi bir atılım yaşayan TUİÇ, bugün Türkiye‘nin en önemli öğrenci hareketlerinden bir tanesini haline geldi. Düzenlediği toplantı, konferans ve çalıştaylarla binlerce öğrenciye ve ilgiliye ulaşan TUİÇ, inanıyorum ki her geçen gün daha da büyüyecek ve diğer öğrenci oluşumlarına ciddi bir örnek olacak.

TUİÇ‘i diğer öğrenci hareketlerinden ayıran önemli bir nokta TUİÇ‘in yayınları. TUİÇ internette birçok ortamda ve şekilde yayınlar yapmakta. Özellikle uluslararası ilişkiler öğrencilerinin kaleme aldıkları makaleleri de içeren TUİÇ Akademi bu noktada oldukça önemli bir yayın. Emrah Altınkaya koordinatörlüğünde ve Serhan Durak ile İbrahim Albayrak editörlüğünde faaliyet gösteren TUİÇ Akademi‘de yapılan çalışmalar hakkında şu bilgiler veriliyor:

TUİÇ Akademi; düşünce kuruluşları temsilcilerinin, konusunda uzman akademisyenlerin ve TUİÇ Platformu bünyesindeki uzman adaylarının uluslararası ilişkiler disiplini merkezinde ve diğer disiplinlerle desteklenen makale, analiz, kitap tahlili, röportaj ve mülakatlarının yer aldığı Türkiye Uluslararası İlişkiler Çalışmaları (TUİÇ) Platformu’nun Türkçe yayım organıdır. Türkiye ve dünyadan günlük haber ve haber analizleri ile son dakika gelişmelerinin de aktarıldığı sitemiz tarafsız ve bağımsız bir yayın anlayışına sahiptir.

Önümüzdeki süreçte, elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım TUİÇ‘i ve özellikle TUİÇ yayınlarını izlemenizi öneriyorum. TUİÇ‘i izleyebileceğiniz adresler şöyle:

TUİÇ Platform: http://www.tuicplatform.org TUİÇ Akademi: http://www.tuicakademi.org

Facebook:http://www.facebook.com/tuicplatform Twitter:http://twitter.com/TuicPlatform

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir