İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhteşem Türk Belgeseli Politik Akademi'de

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şimdiye kadar duyulan en net ses kaydı Amerikan Ulusal Arşivleri’nen çıktı. 1958 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından hazırlanan Incredible Turk (Muhteşem Türk) adlı belgeselde yer alan kayıtta Atatürk’ün sesinin Nutuk konuşmasındakinden çok daha tok olduğu duyuluyor.

Türkiye’nin Kore Savaşı’nda yer alarak NATO üyesi olmasının ardından Amerikan halkına “yeni müttefikleri” Türkiye’nin tanıtılması için çekilen “Muhteşem Türk”  isimli belgeselde Atatürk ve yarattığı modern Türkiye, en çarpıcı yönleriyle anlatılıyor.

Amerikan Ulusal Arşivleri’nin internet sitesinde DVD formatında ve çok kaliteli bir şekilde yayınlanan belgesel, o zamanların Türkiye’sini ve Atatürk’ün daha önce gün yüzüne çıkmamış görüntülerini de içeriyor. Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi ve Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) gizli arşivlerinden faydalanılarak hazırlanan belgeselin en çarpıcı bölümü ise Atatürk’ün kendisini ziyarete gelen Amerikan elçisi ile yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı köşkünün bahçesinde düzenlenen basın toplantısı…

Muhteşem Türk belgeselini orjinal haliyle Politik Akademi’de yayınlıyoruz. İyi seyirler…

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir