İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Politik Akademi’den Özel Fotoğraflarla Libya Dosyası

Muammer Kaddafi’nin ardından Libyalılar ilk demokratik seçimler için sandık başına gitti. Ülkenin dört bir yanında kurulan sandıklarda yüz binlerce seçmen, Libya’nın geleceği için oy kullandı.

Biz de Libya seçimlerini, bölgede gözlemci olarak bulunan ve süreci baştan sona yakından takip eden Yrd. Doç. Dr. Ferhat Pirinççi ile konuştuk.

Sayın Pirinççi, Dışişleri Bakanlığı gözlemcisi olarak gitti Libya’da çektiği özel fotoğrafları ve birbirinden ilginç öykülerini bizlerle paylaştı. İşte biribirinden özel fotoğraflarla Libya seçimeri…

Libya’da Yüksek Seçim Kurulu’na kayıtlı 2 bin 639 bağımsız aday ve 374 siyasi oluşum yarıştı. Seçimlerde böyle bir aday patlaması yaşanınca hemen her yer propaganda afişleriyle donatılmış…
Seçimde yarışan kadın adayların sayıları da azımsanmayacak ölçüde. Libyalı kadınlar arık özgür olduğunu söyledikleri ülkede hemen her ortamda erkeklerin önüne geçmeye çabalıyor.

 

Yaşanan iç savaşta binlerce kişinin öldüğü ülkede, halk sonuç olarak özgürlüklerine kavuştuklarını düşünüyor ve bunu farklı şekillerde ifade ediyor.

 

Ülkede iç savaş sona erdi ancak hala sokaklarda tüfekleriyle dolaşan birilerini görmek mümkün. İsyancılar hala ellerinden bırakmadıkları silahlarıyla bugünleri gördükleri için şükrediyorlar.

 

İç savaş sonrasında ülkede adeta herkeste bir silah var. Ancak kimi restoran, cafe ve oteller içeriye silahla girilmesine izin vermiyor. Pek çok binanın kapısında içeri silahla girilemeyeceğini gösteren bu uyarıları görmek mümkün.

 

Ve sandıklar kuruluyor… Seçimleri gözlemci olarak yakından izleyen Yrd. Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, sürecin beklediklerinden çok da düzenli ilerlediğini ve seçimlerin demokratik olduğunu söylüyor.

 

Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı oy kullandıkları seçimlerde engelliler de unutulmamış. Refakatçiler eşliğinde engelliler de oy kullanabiliyor. Bu fotoğrafta parkinson hastası adam, zarfı sandığa atmakta zorlansa da oğlunun yardım teklifini geri çeviriyor.

 

Oylarını kullanan Libyalılar aileleriyle birlikte arabalarına atlayıp seçimleri kutluyor. Onlar için seçimleri kimin kazanacağının bir önemi yok. Önemli olan on yıllar sonrasında ülkelerinde demokratik bir seçimin yapılıyor olması…

 

Ve yine Libyalı kadınlar… Adaylar arasında önde olan kadınlar kutlamalar sırasında da en önde. Tek başlarına jiplerine binen kadınlar seçimleri kutluyor.

 

Kutlamalarda genç kızlar da en ön saflarda yer alıyor… Libya artık özgür diyen bu genç kız, seçimleri zafer işareti yaparak kutluyor.

 

Ve Libya’nın geleceği çocukar… Onlar bugün yaşananları tam olarak anlamasalar da geleceğe büyük bir umutla bakıyorlar.

 

Bu özel fotoğrafları Politik Akademi okularıyla paylaştığı için Yrd. Doç. Dr. Ferhat Pirinççi‘ye teşekkür ediyoruz.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir