İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayata Açılan Kapı: Mavi Pencere

Mavi Pencere Projesi 2

Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi ve Tutukevinde kalmakta olan çocuk suçluların topluma kazandırılması için üniversiteli gençler işbaşı yaptı.

Uludağ Üniversitesi Toplum Gönüllüleri ile Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının ortaklaşa düzenlediği Hayata Açılan Mavi Pencere konulu proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklendi.

Tutuklu ve hükümlü çocukların, cezaevi sonrası yaşantısında rehabilitasyonunun sağlanması için Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örnek bir proje uygulandı.

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi ve Toplum Gönüllüleri Bursa temsilcisi Bora Akince tarafından hazırlanan Hayata Açılan Mavi Pencere konulu proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklendi. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü çocukların projeye gösterdikleri ilginin çok fazla olduğunu anlatan Bora Akince, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

Hayata Açılan Mavi Pencere projesi Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan tutuklu ve hükümlü çocukların rehabilitasyonuna katkı sağlamak amaçlıdır. Çocukların cezaevi sonrası yaşamlarına uyum sağlamak amacıyla Uludağ Üniversitesi Toplum Gönüllüleri tarafından yürütülmektedir. Proje Gençlik ve Spor Bakanlığı 2012 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenmektedir. Proje kapsamında 20 kişiden oluşan bir heyet, İngiltere’nin başkenti Londra’da hareketlilik gerçekleştirmiş ve Diagrama Foundation tarafından düzenlenen eğitime katıldı. Çocukların rehabilitasyonu ve yeni çalışma yöntemlerini yerinde gözlemledik. Proje kapsamında uyguladık.

Proje kapsamında ayrıca, cezaevindeki çocuklar ile tiyatro, şiir, çini boyama atölyeleri yapılmış ve çocuklara ders desteği Uludağ Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu’nun gönüllüleri ile sağlanmıştır.

Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sadık Bölek ve Cezaevi Savcısı Ahmet Gül’ün de izlediği, projenin şiir ve tiyatro çalışmalarından oluşan bir gösteri yapılmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı 2012 Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen proje kapsamında, cezaevine 20 adet sıra, iki adet akıllı tahta ve çini malzemeleri, çocuklara tiyatro kostümü alınmıştır.

Böylece üniversite Cumhuriyet Başsavcılığı cezaevi idaresinin işbirliği sayesinde, gençlerin çocuk suçlulara örnek çalışma yapması sağlandı. Bu çalışma Türkiye’de ilk kez Bursa’da uygulandı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir