İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cindoruk: Kürt Irkçılığı Türkleri Silmek İstiyor

Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşileri kapsamında Bursa’ya gelen Hüsamettin Cindoruk’tan gündem yaratacak açıklamalar geldi. Bursa Gazeteciler Cemiyeti, Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte konuşan Cindoruk, “Kürt ırkçılığı Türk milletini ezmek ve silmek istiyor” dedi.

Hüsamettin Cindoruk: Kürt Irkçılığı Türkleri Ezmek İstiyor

Politik Akademi’den canlı olarak yayınlanan “Yeni Anayasa Tartışmaları” başlıklı söyleşiye Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk’le katılan Cindoruk, Kürt Irkçılığının Türk milletini ezmek, silmek istediğini söyledi. Deneyimli politikacı Türkiye’de Türk ırkçılığının olmadığını savundu. “Türk ırkçılığı hiçbir zaman olmamıştır, Irkçılığa yeltenenleri de zaman zaman Türkiye durdurmuştur” diyen Cindoruk sözlerine “Biz Türkler ırkçı değiliz, ırkçı da olmadık” diye devam etti.

Konuşmasında 1993 yılında TBMM Başkanı iken Ahmet Türk’le yaptığı görüşmeyi aktaran Cindoruk, Ahmet Türk’e “Neden şimdi özerk Kürdistan istiyorsunuz?” diye sordu. Kürlerin hak ve özgürlük taleplerin karşılanmaya başlandığını söyleyen Cindoruk, kendisinin de pek çok kez haksızlığa uğradığını, 3 kez hapse girdiğini ancak devlete karşı hiçbir faaliyette bulunmadığını kaydetti.

“Silivri Cezaevinde İşgence Görenler…”

Hak ve özgürlükler sadece Kürtlere değil, herkese verilmeli diyen Cindoruk, sözlerini “Ergenekon ve Baloz davaları nedeniyle Silivri’de tutuklu bulunan askerlerle Doğu Perinçek, Mustafa Balby ve Tuncay Özkan’a da hakları verilmeli” diye sürdürdü. Cindoruk’un Ergenekon ve Balyoz davası nedeniyle tutuklu ya da hükümlü bulunanlar için “Silivri hapishanesinde işkence görenler” demesi salondaki izleyicilerden büyük alkış aldı.

Türk: Anayasa Taslağında Atatürk İlkeleri Yok

Söyleşinin bir diğer konuğu olan Adalet Eski Bakanı Hikmet Sami Türk ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni bir anayasa yapmaya yetkisinin olmadığını söylerek, “Bu yetki birinci mecliste kaldı” dedi. Yeni Anayasa Taslağı’nı eleştiren Türk, Atatürk ilkelerinin görmezden gelindiğini söyleyerek, taslağın laiklik ilkesiyle bağdaşmadığını dile getirdi.

Prof. Dr. Yasin Aktay Gelmedi

Söyleşinin bir diğer konuğı olan Prof. Dr. Yasin Aktay ise etkinliğe katılmadı. Söyleşide oturum başkanlığı yapan Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Aktay’ın etkinlikten bir gece önce kendilerini aradığını ve istemesine rağmen parti toplantısı nedeniyle etinliğe katılamayacağını bildirdiğini söyledi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.