İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihte Bugün: 30 Mart

Politik Akademi Tarihte Bugün

 

1814 – Napolyon Savaşları’nda koalisyon güçleri Paris’e girdi.

1867 – Alaska, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı William H. Seward tarafından Rusya İmparatorluğu’ndan 7.2 milyon dolara satın alındı. Kilometrekaresi 4.19 dolara gelen bu alışveriş üzerine medya bu olayı “Seward’ın Aptallığı” olarak nitelendirdi.

1945 – II. Dünya Savaşı’nın sonlarına gelindi. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne bağlı kuvvetler Avusturya’nın Viyana şehrine girdi.

1951 – Amerika Birleşik Devletleri’nde, Ethel ve Julius Rosenberg çifti, Sovyetler Birliği hesabına çalıştıkları ve ABD’nin nükleer sırlarını bu ülkeye sattıkları iddiasıyla idama mahkum edildi. İdamlar, 1953 haziranında infaz edildi.

1963 – 22 Mart’ta sağlık nedeniyle tahliye edilen ancak daha sonra ceza erteleme kararı kaldırılan eski Cumhurbaşkanı Celâl Bayar açlık grevine başladı.

1971 – Ezanın yeniden Türkçe okunması için Senato’ya yasa önerisi verildi, teklif kabul edilmedi.

1972 – Mahir Çayan ile dokuz arkadaşı, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde saklandıkları evde öldürüldü. Üç İngiliz de aynı evde ölü bulundu. Olaydan sadece Ertuğrul Kürkçü sağ olarak kurtuldu.

1981 – ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington, DC’de bir suikast girişimi sonucu vurularak yaralandı.

2006 – Marcos Pontes uzaya çıkan ilk Brezilyalı astronot oldu.

 

Not: Tarihte Bugün başlığı Politik Akademi koordinatörleri tarafından hazırlanmıştır. Başlığın amacı kronolojik olarak Türkiye ve dünya tarihine etkisi olan olayları sıralamak ve gerekirse açıklamaktır. Bu başlık her sabah 06.45’te www.politikakademi.org ve www.politikakademi.com adreslerinde yayınlanan Politik Akademi web sitesinde güncellenmektedir.

Not 2: Bu ve yılın diğert tüm günlerine bakmak için Tarihte Bugün kategorisini inceleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir