İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uludağ Üniversitesi Öğrencileri De "Direniş"e Katıldı

Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayların ardından Türkiye’nin dört bir yanında milyonlarca kişi sokaklara döküldü. İstanbul’da direnişe dönüşen Taksim Gezi Parkı olayları sonrasında Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana ve Bursa’da da halk güvenlik güçlerinin sert müdahalesine ve yaşananlardan sorumlu tuttukları AKP Hükümetine tepki gösterdi.

Uludağ Üniversitesi öğrencileri de sokaklardaydı. Gece yarısı üniversitenin Görükle kampusu yanında toplanan yaklaşık on bin öğrenci sloganlar atarak üniversiteye yürüdü.

Görükle Protesto

Görükle Taksim Direnişi

Güvenlik güçlerinin seyirci kalmakla yetindiği yürüyüş sırasında üniversite adeta işgal edildi.

Uludağ Üniversitesi Protesto

Yurtlardaki binlerce öğrencinin de katıldığı yürüyüş, üniversiteden Bursa-İzmir yoluna taştı. Binlerce öğrenci Bursa-İzmir karayolunu 4 saat trafiğe kapatırken, sürücülerin büyük bölümü de gösterici öğrencilere destek oldu.

İzmir Yolu Ulaşıma Kapatıldıİzmir Yolu Oturma Eylemi

 

İzmir Yolu Ulaşıma Kapalı

Yaklaşık 20 kilometre yürüyerek Küçük Sanayi’ye giderken yorulan öğrencilerin yardımına da sürücüler yetişti. Öğrenciler yolun bir bölümünü kamyon ve kamyonetlerin arkasında geride bıraktı.

20130601_051426

Öğrencileri durdurmak isteyen güvenlik güçlerine ise binlerce kişi karşı koyunca, polis araçları geri dönmek zorunda kaldı ve öğrenciler yollarına devam etti.

Bursa Polise Müdahale

Küçük Sanayi’de BursaRay’a geçen öğrenciler, raylı sistemle Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda kendilerini bekleyen Bursalılarla buluştu. Binlerce öğrenci, Bursalılarla on binlere dönüştü…

20130601_063632

On binlerce kişi Bursa şehir merkezine ilerleyerek Heykel’de bulunan Valilik binası önünde toplandı. Ana caddeyi trafiğe kapatan öğrenci ve Bursalılara güvenlik güçleri müdahale etmedi.

1370060670309

Direnişe katılan Uludağ Üniversitesi Öğrencilerinin Videoları Az Sonra Politik Akademi’de. Görükle’den Heykel’e sırasıyla tüm videolar az sonra bu sayfada.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir