İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fenerbahçe Üniversitesi Siyaset Bilimi Kürsüsüne Yeni Atama

Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2016 yılında kurulan Fenerbahçe Üniversitesi’nin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesindeki Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığına yeni bir isim getirildi.

Doç. Dr. Efe Sıvış, 9 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanlığına atandı.

Siyaset bilimi, ekonomi, uluslararası ilişkiler alanında eğitim gören Doç. Dr. Efe Sıvış’ın özgeçmişi şu şekilde;

1986 yılında Kanada’nın Vancouver kentinde doğdu. Özel İzmir Amerikan Lisesi’ndeki mezuniyetinin ardından siyaset bilimi alanında Sabancı Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden sırasıyla lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 2020 yılında Doçent unvanı aldı. Çeşitli üniversitelerde Türk Dış Politikası, Amerikan Dış Politikası, Küresel Gündem Analizi, Uygarlık Tarihi, Devrim Tarihi dersleri veren Efe Sıvış’ın Türk – Amerikan ilişkileri, Amerikan dış politikası, Türk dış politikası ve Uygarlık Tarihine ilişkin yayımlanmış 3 kitabı ve çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır. Fenerbahçe Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Moda Deniz Kulübü, Marmara Yelken Kulübü, Uluslararası İlişkiler Konseyi ve Siyasi İlimler Türk Derneği üyesidir.

Aziz Yıldırım
Aziz Yıldırım

Fenerbahçe Üniversitesi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 37. Başkanı Aziz Yıldırım’ın girişimleri ile hayata geçirilmişti. Üniversite konusu, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 26 Haziran 2021 tarihli Olağan Seçimli Genel Kurul öncesi tekrar gündeme gelmiş, Yıldırım 24 Haziran 2021 tarihinde Çırağan Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında Üniversite ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı;

“Fenerbahçe Üniversitesi açılış zamanı Cumhurbaşkanı Erdoğan bize çok destek oldu. Cumhurbaşkanımız dedi ki, ‘Niye bu üniversite için bu kadar uğraşıyorsun?’ dedi. 10 yıldır uğraşıyordum. ‘Rakiplerden birinin üniversitesi var?’ dedim. ‘O onların değil’ dedi.* ‘Olsun o zaman ilk biz olalım’ dedim. Sağolsun, Cumhurbaşkanı Erdoğan izin verdi.”

* Editörün Notu: Galatasaray Üniversitesi, 6 Haziran 1994 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 3993 sayılı Kanunla, 14 Nisan 1992 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fransa Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan anlaşma ve Bakanlar Kurulu’nun 4 Mayıs 1992 tarih ve 92/2991 sayılı kararıyla onaylanarak yürürlüğe girdi. Galatasaray Kulübü’nün, Galatasaray Üniversitesi üzerinde bir söz hakkı bulunmuyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir