İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Köpekler İçin Oyuncak

Köpek sahibi olan kişiler bilirler ki köpeklerin beslenmesi ve sağlığı son derece önemlidir ve en hassas olan noktadır. Bu nedenden dolayı da köpek sahipleri onlara en kaliteli mamaları almaya çalışarak en iyi şekilde beslendiklerinden emin olmak isterler. Fakat köpeklerin en kaliteli mamalarla beslenmesi ya da direkt olarak beslenmesi onların fiziksel ya da ruhsal sağlığını desteklemek için yeterli olmayabilmektedir. Köpekler içgüdüsel olarak ihtiyaç duyduklarından hareket etmeye, koşmaya, yakalamaya, oyun oynamaya ve oyuncaklarla oynamaya bir hayli düşkündürler. Yapıları gereği ihtiyaç duydukları eylemleri köpek oyuncakları ile gerçekleştirip ihtiyaçlarını en basit şekilde giderebilirler. Bu süreçte de fazla enerjileri atılmış olmakla birlikte yeni şeyleri de hızla keşfedebilirler. Köpek sahipleri ile köpekleri arasındaki bağı dahi kuvvetlendiren oyuncak faktörü aslında onlar için bir ihtiyaçtır denilebilir. Köpekler cinsi ya da boyu fark etmeksizin mental ya fa fiziksel yorgunluklarını atma eğiliminde ve isteğinde bulunurlar. Bu ihtiyaçlarını gidermek için dostlarınıza uygun olarak belirli amaçlarla üretilen köpek oyuncakları onların temel gereksinimlerini karşılar. Onlara yalnız olmadıklarını ve hareketlenmeleri gerektiğini hissettirmek ya da onlarda oluşabilecek olan terk edilme hissini ortadan kaldırmak için mutlaka ve mutlaka köpekler için oyuncak tercih edilmelidir.

 Köpeklerin kendilerini oyalamalarına ve rahatlamalarına katkı sağlayan tüm köpek oyuncakları onların fiziksel ve mental gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Düşünülenin ya da sanılanın aksine oyuncaklar köpeklerin yalnızca eğlenmelerini sağlamakla kalmaz aynı zamanda onların egzersiz ve hareket ihtiyaçlarını karşılayarak zeka gelişimlerine ve psikolojilerine son derece olumlu katkılar sağlar. Onlarla oluşan duygusal bağın güçlendirilmesinden zeka gelişimlerine kadar etki eden oyuncakların çeşitleri yaş gruplarına ve ırklarına özel olarak farklılık gösterir. Yetişkin köpeklere özel olarak üretilen oyuncakların olması gibi yavru köpek oyuncakları da bulunmaktadır. Bunlara ek olarak daha farklı alışkanlıkları olan ve kemirme gibi davranışlarda bulunan köpekler için de köpek kemirme oyuncakları ya da diğer adıyla köpek ısırma oyuncakları da yine piyasada yer almaktadır. Köpek oyuncakları farklı materyal ve malzemelerden elde edildiğinden yapımında lastik ya da silikon gibi ürünlerden de faydalanılır. Tahtadan da elde edilen oyuncaklar olması gibi köpek oyuncakları peluş tarzı materyallerden de elde edilebilmektedir. Bunların yanında köpeklerin yalnızca eğlenmesi için değil aynı zamanda eğlenirken öğrenebilmesi ve zeka gelişimi için özel olarak üretilen köpek zeka oyuncakları da satışa sunulmaktadır. Piyasa üzerinde Kong köpek oyuncağı gibi farklı özelliklerde ve farklı markalarda kısacası birbirinden farklı pek çok çeşitte ve özellikte oyuncak bulmak mümkündür. Köpek sahipleri için önemli olan nokta ise köpek oyuncakları fiyatları arasında en uygun fiyata sahip olan en kaliteli oyuncağı yani en doğru oyuncağı bulmaktır.

Köpek Oyuncakları Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek sahiplerinin köpekleri için satın almayı düşündüğü oyuncakları almadan önce dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Köpeklerin ilgisini çekmek ve seçilen üründen maksimum verimi alabilmek adına dikkat edilmesi gereken ilk nokta köpek oyuncaklarının boyutudur. Köpeklerin büyüklüğü ve kapasiteleri çok çeşitlilik gösterdiğinden onların ebatlarına uygun olabilecek büyüklükte oyuncaklar tercih edilmelidir. Diğer önemli noktalardan biri ise köpeğin karakterine uygun olan köpek oyuncağı çeşidini bulmaktır. Her oyuncak her köpeğin dikkatini çekmeyebilir ya da her oyuncağı her köpek sevmeyebilir. Bu durum köpeğin karakterine bağlıdır ve bu konuda genelleme yaparak hareket etmek yanlış olacağından köpeklerin karakteri iyi analiz edilmeli ve ona göre oyuncak seçimi yapılmalıdır. Kimi köpekler sesli oyuncakları enerjilerini yükselttiği için severken kimileri de ses duyduğunda enerjisini kaybeder ve o ortamdan uzaklaşmaya çalışır. Aynı şekilde kimi köpekler için peluş köpek oyuncakları sakinleştirici olurken kimisi de daha hareketli oyuncaklardan hoşlandığından sevmez. Genel anlamda bakıldığında ilk olarak köpeği iyi tanımak ve tanımlamak sonrasında doğru oyuncak seçme adımına geçmek gereklidir. Bunlara ek olarak köpek ırkları da yine oyuncak seçmede önemli bir faktördür. Güçlü çenelere sahip olan köpek ırkları oyuncakları kolayca parçalayabileceğinden daha dayanıklı ürünler almakta fayda olacaktır. Ya da tam tersi ırklarda daha yumuşak ve daha hafif olan oyuncaklar tercih edilmelidir. En önemli noktalardan biri de köpeklerin ırkı ya da özellikleri ne olursa olsun yutulabilecek ya da kırılarak küçük parçalara ayrılabilecek olan oyuncaklardan uzak durulmasıdır. Sağlık ve yaşam koşulları açısından risk teşkil eden bu tarz ürünlerden ve kalitesiz oyuncaklardan her zaman kaçınılmalıdır. Bu özelliklere dikkat edildikten sonra devreye renk ya da kişisel tercihler sokulmalıdır. Köpeklerin ilgisini çeken ve onları harekete geçirebilecek olan noktalar göz önünde bulundurularak pek çok seçenek içerisinden en doğru ürünler tercih edilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir