İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Açık Hava Reklam Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Açık Hava Reklam Ajansı Seçiminde Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Geleneksele duyulan talep hiçbir zaman azalmaz. Çok uzun süreden bu yana reklam ve pazarlama seçenekleri arasında bulunan ancak bilhassa dijital reklamların piyasaya çıkmasıyla beraber etkinliğini yitiren açık hava reklamcılığı; bazı markalar tarafından halen daha tercih edilir. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin neredeyse her şehrinde açık hava reklam ajansı bulmak mümkündür.

Açık Hava Reklamcılığı Nedir?

Açık hava reklamcılığı; yıllardan bu yana aşina olduğumuz bir seçenektir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de en çok tercih edilen üçüncü reklam alternatifidir. Hatta, reklam sektöründeki payının yüzde 9 olduğu bilinir. Açık hava reklamcılığı; bünyesinde birden çok alternatif barındırır. Duvar giydirme, billboard kiralama, asansör giydirme, alışveriş merkezi reklam uygulamaları, otobüs durakları ve daha birçok seçenek ile özetlenebilir.

Açık hava reklamcılığı; her ne kadar hedef kitle ile buluşma konusunda dijital reklam seçenekleri kadar başarılı olmasa da işe yarayabilir. Bilhassa billboard kiralama; son derece etkili bir seçenektir. Herhangi bir markaya ait olan ürün ya da hizmet; billboard üzerinde kendisine yer bulduğu takdirde hedef kitlesiyle de buluşabilir. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin merkezi bölgelerinde yer alan billboardları kiralamak; bir markanın reklam ve pazarlama faaliyetleri adına verebileceği en iyi kararlardan birisidir.

Açık hava reklamcılığı; aklınıza gelebilecek her sektördeki markalar tarafından tercih edilir. Fakat, bankacılık, tekstil, otomotiv, basın, televizyon, gıda, inşaat, dekorasyon gibi sektörlerde yer alan markaların açık hava reklamcılığından daha sık yararlandığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Açık Hava Reklam Ajansı Seçimi Nasıl Olmalı?

Açık hava reklamcılığı; dijital dünyanın içerisine düşmek istemeyen markalar adına halen daha önemli bir seçenektir. Fakat, açık hava reklam ajansı seçiminde bazı hususlara dikkat edilmelidir.

  • Her şeyden önce, ajansın tecrübesine bakılmalıdır. Geçmişte çok sayıda proje üreten, sektörde tanınan, yapmış olduğu işleri başkalarının incelemesine izin veren bir açık hava reklam ajansı ile çalışılmalıdır.
  • Referans konusu; açık hava reklamcılığı açısından hayati bir öneme sahip! Dijital reklam ajanslarının referansları önemli bir kriter olmayabilir. Fakat, açık hava reklamcılığında referanslar olmazsa olmaz nitelik taşır. Bir başka deyişle, ajansın geçmişte yapmış olduğu işleri net örnekleriyle sunuyor olması gereklidir. Bu örneklerin niteliğine ve faydalarına odaklanılmalıdır.
  • Açık hava Reklam Ajansı; aynı zamanda kreatif nitelik taşımalıdır. Yaratıcılık; reklam sektörünün olmazsa olmazları arasında bulunur. Yaratıcı, özgün, etkileyici, teknik altyapı ve tecrübe vaat eden işler ile kendisini kanıtlayan bir açık hava reklam ajansı tercih edilmelidir.
  • Reklamcılık sektöründe başarı tek bir kişinin çabası sonucu elde edilmez. Ortada bir ekip çalışması olmalıdır. Bu noktada, açık hava reklam ajansı; bu işi olabilecek en iyi şekilde yapacak kişileri bünyesinde barındırmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir