İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Pusula Kore’yi Gösterdi” romanı çıktı

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Mehmet Fatih Öztarsu‘nun yeni romanı “Pusula Kore’yi Gösterdi” çıktı. Çalıkuşu Kitap tarafından yayınlanan kitabın teması Kore Savaşında başlayan bir dostluk ve geçen yıllar ile araya giren mesafelerin ayırdığı insanlar. 

Mehmet Fatih Öztarsu

Türkiye  ile Kore arasındaki ilişkide ihmal edilen yönlerin de ele alındığı ve Korelilerin Türkiye sevgisini yansıtan “Pusula Kore’yi Gösterdi” romanının konusu şöyle:

Gazetecilik öğrencisi Ertuğrul, üniversitede açılan sözlü tarih yarışmasına katılarak hayatını değiştirecek olaylar silsilesine adımını atar.

Kore gazisi olan dedesiyle yaptığı röportajda dinlediği ilginç hikâyenin ona tarihi bir misyon yüklediğine inanır. Dedesinin savaş döneminde kan kardeşi olduğu Koreli Doktor Bumin ve kız kardeşi Yunju ile olan sarsıcı geçmişi ve yıllar içinde izlerini kaybetmesi Ertuğrul’u inanılmaz bir yolculuğa sürükler.

Dedesinin saklı geçmişinde yarım kalan parçaları tamamlamak amacıyla Doktor Bumin’i aramak için Kore yollarına düşen Ertuğrul’un, ülkeye adımını atar atmaz başından geçen inanılmaz olaylar nedeniyle çok farklı insanlarla yolları kesişir.
Roman, Kore Savaşı’yla güçlenen Türk-Kore ilişkilerinde ihmal edilen yönlerin ele alındığı ve Korelilerin Türkiye sevgisinin yansıtıldığı bir temaya sahiptir. Türk edebiyatında ikili ilişkilerin bugününü konu alan ilk eser olma özelliğindedir.

“Pusula Kore’yi Gösterdi” Türk edebiyatında Türk-Kore ilişkilerinin bugününü konu alan ilk roman olmasıyla da ayrıca dikkat çekiyor.

Mehmet Fatih Öztarsu’nun ilk romanı “Pusula Kore’yi Gösterdi”yi seçkin kitapçıların yanı sıra  Kitapyurdu, Babil ve Pandora gibi online kitapçılardan da edinebilirsiniz.

Kitabın Künyesi:

Yazar: Mehmet Fatih Öztarsu
Yayınevi: Çalıkuşu Kitap
Kategori: Edebiyat/Roman
Baskı Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 300

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.