Hasan Ruhani’nin Türkiye Hayali
Connect with us

Makale Analiz

Hasan Ruhani’nin Türkiye Hayali

Yayınlandı

on

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Irak, Suriye ve Mısır’a Ankara’dan destek mesajları gönderdi. İran lideri, Irak’ta Maliki’nin, Suriye’de Esad’ın ve Mısır’da da Sisi’nin seçimleri kazanmasını “olumlu gelişmeler” olarak nitelendirdi. Ruhani’ye göre söz konusu ülkelerdeki istikrar ve güvenlik tüm bölgenin yararınaydı.

Tabii Türkiye bu konuda İran’dan ayrılıyor.

Ankara ne Irak’ta, ne Suriye’de, ne de Mısır’da yaşanan seçim süreçlerinden memnun…

Ne ki, konuk Cumhurbaşkanı’na diplomatik nezaketten olsa gerek yanıt verilmedi. Daha çok ticari ve siyasi ikili ilişkiler üzerinde duruldu.

Oysa Hasan Ruhani’nin İran-Türkiye dostluğu üzerine büyük hayalleri vardı. İran Cumhurbaşkanı Türkiye ziyaretine başlamadan önce Tahran’da havaalanında yaptığı açıklamada hayallerinden de söz ediyordu. İran liderinin açıklaması şöyleydi:

“İran ve Türkiye’nin son derece önemli jeopolitik konumda yer aldığını herkes idrak ediyor. İki önemli ülke yan yana olduğunda bu durum, İran Körfezi’ni ve Umman Denizi’ni Karadeniz ve Akdeniz’e rahatlıkla bağlayabileceğimiz anlamına geliyor.
Bir başka deyişle Hint Okyanusu’nu Atlas Okyanusu’na bağlayabileceğimiz anlamı da çıkıyor. Bu nedenle bu iki önemli ülkenin ilişkileri sadece İran ve Türkiye için değil, tüm bölgenin gelişmesi için büyük önem taşıyor.”

Ermenistan’a AEB için Karabağ engeli

Erivan, Avrasya Ekonomik Birliği üyeliği için kapıyı çalmaya hazırlanırken Dağlık Karabağ engeliyle karşılaştı. AEB’nin kurucu üyelerinden Kazakistan’ın Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ermenistan’ın BM’nin tanıdığı sınırlarıyla birliğe katılabileceğini açıkladı.

Nazarbayev, AEB üzerinden dolaylı olarak Karabağ’ın işgaline resmen karşı çıkarken Erivan yönetimine Azerbaycan’ın “kadim dostları” olduğunu ve onu asla incitmeyecekleri mesajını verdi.

Kazakistan lideri, Ermenistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne ve BM’ye katılım sınırları neyse AEB’ye de o sınırlar çerçevesinde dahil olabileceğini söyledi.

Ermeni yetkililerse Karabağ ve Ermenistan’ın tek bir ekonomik alan olduğunu,

Avrasya Birliği’ne üye olma durumunda böyle bir bölünmenin kabul edilmeyeceğini bildirdiler.

Kolombiya’da Hakikat Komisyonu

Ülkede terör örgütü olarak kabul edilen FARC ile hükümet arasında “Hakikat Komisyonu” kurulması konusunda uzlaşmaya varıldığı bildirildi.

Eğer taraflar geri adım atmazlarsa 50 yıldır süren çatışmalarda ölenler ve kaybolanlarla ilgili soruşturmaların başlatılması bekleniyor.

Bir gerilla hareketi olan FARC, Kolombiya Devrimci Güçleri’nin kısaltılmış adı. FARC ile Kolombiya ordusu arasındaki çatışmalarda yarım yüzyıllık süre içinde çoğu sivil 220 bin kişinin yaşamını yitirdiği, 3 milyon civarında insanın da yerinde yurdundan edildiği ileri sürülüyor.

Kolombiya’daki yönetimle gerillalar arasındaki uzlaşmaya göre Hakikat Komisyonlarının oluşturulmasında en yakın tarihli deneyim olarak Güney Afrika uygulaması örnek alınacak.

Güney Afrika’da apartheid rejiminin ardından yasayla kurulan komisyonlar geçmişteki suçlara katılmış kişileri suçlarını itiraf etmeye özendirmiş ve mağdurla ya da mağdur yakınlarıyla uzlaşmaya yönlendirmişti.

Yöntemdeki temel amaç aynı şeylerin bir daha yaşanmamasını güvence altına almaktı. Mağdurların hakikate, adalete ve tazminata erişim hakları garanti ediliyordu.

Kolombiya’da hükümetler de, FARC gerillaları da sivillerin ölümleri konusunda bugüne değin hep birbirlerini suçladılar. Yaptıkları insan hakları ihlallerini hep reddettiler. O nedenle, her iki tarafın mağdurları tanımasına ilişkin açıklama “tarihi” olarak nitelendirildi…

Hakikat Komisyonu önerisi birkaç yıl önce Türkiye’de de tartışılmıştı. Kimi BDP milletvekilleri “Kürt sorunu” çözümü konusunda hakikat komisyonları kurulmasını istemişlerdi.

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. freref

    24/09/2014 at 14:33

    Engin bey yazıyı sonuna kadar okudum, değerli bilgiler için teşekkür ediyorum ve sizi takip etmeye devam edeciğim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.