İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’den Türkiye’ye Mülteci Akını

Suriye’yi yakan ateş artık Türkiye’nin kapısında. Suriye askerleri, Türkiye sınırına sadece 2 kilometre mesafedeki Bdama Kasabasına girdi. Aylardır rejim karşıtı gösterilere sahne olan Suriye’de güvenlik güçlerinin muhaliflere yönelik operasyonları da sürüyor. Ülkedeki şiddet olaylarından kaçan Suriyeliler ise, Türkiye’ye sığınıyor

Türkiye sınırı yakınlarında konuşlanan suriye ordusu tehlikeli bir adım daha attı. Tank ve zırhlı araçların desteğindeki ordu birlikleri  Türkiye sınırına sadeece iki kilometre mesafedeki Bdama kasabasına girdi.

Askerlerin kentte bazı binaları ateşe verdiği ve çevreye ateş açtığı ileri sürüldü. Görgü tanıkları en az 70 kişinin de tutuklandığını bildirdi. Yabancı gazetecilerin ülkeye girişine izin verilmediği için  Bdama’da tam olarak ne yaşandığı bilinmiyor ancak askerlerin yeni bir katliama imza atmasından endişe ediliyor.

Suriye yönetimi muhalefete karşı güç kullanmayı sürdürürken, ülkenin kuzeyindeki askeri operasyonlardan kaçan binlerce kişi sınır bölgesine kaçıyor. Başta Cizr El-Şuhur olmak üzere ülkenin kuzeyindeki şiddet olaylarından kaçarak Türkiye sınırında toplananların sayısının, on bini geçtiği belirtiliyor.

Suriye’de muhalifler  ülke çapında kent ve kasabalarda sokağa çıkarak Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimini protesto etmeye devam ediyor. Sokak gösterilerinin düzenlendiği yerler arasında ülkenin üçüncü büyük kenti Humus ve Baniyas’ın yanı sıra başkent Şam’ın arka mahalleleri de var.

Kaldea’daki gösteriler sırasında bir muhalifin  öldürüldüğü ve askerlerin hastaneye kaldırılan yaralıları dahi tutukladığı gelen bilgiler arasında. İnsan hakları örgütleri hükümet güçlerine karşı üç aydır süren direnişte 340 güvenlik görevlisi ve 1297 sivilin hayatını kaybettiğini, 10 bin kişinin tutuklandığını söylüyor. Birleşmiş Milletler de mart ayından bu yana yapılan protestolarda öldürülenlerin sayısının bin 100’ün üzerinde olduğunu belirtiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir