Rusya’dan Erdoğan'a Sürpriz Destek
Connect with us

Makale Analiz

Rusya’dan Erdoğan’a Sürpriz Destek

Yayınlandı

on

Amerika Birleşik Devletleri inisiyatifi ele aldı, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) dışlandı. Başından bu yana SUK’u destekleyen Türkiye zor durumda kaldı. Ne var ki genişletilmiş yeni bir silahlı muhalefet cephesi için Katar’ın başkenti Doha’da düğmeye basılırken… Rusya’dan Türkiye’ye destek geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, “Türkiye-İran-Rusya” müzakere seçeneğini Kremlin’in desteklediğini açıkladı. Bogdanov, “Türkiye, İran ve Rusya üçlüsü oluşumu için görüşmeler yapılıyor. Biz her türlü şekli selamlıyoruz ve katılmaya hazırız. Her türlü iletişim olumludur” diye konuştu.

Anımsayalım… Ekim ayının ortalarında Bakü’de Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ECO’nun zirvesi yapılmıştı. Rusya’nın şimdi “destekliyorum” dediği öneri o zirve sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilmişti. Erdoğan’ın önerisi üç seçenekli müzakereyi tartışmaya açıyordu. Seçeneklerin birincisi “Türkiye-Mısır-İran”, ikincisi “Türkiye-İran-Rusya”, üçüncüsü de “Türkiye-Mısır-Suudi Arabistan”dı.

Başbakan Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’la yaptığı görüşmede masaya getirdiği bu öneri o günlerde epey yankı uyandırmıştı. Ancak değerinin tam olarak anlaşılması için sanki ABD’nin Doha toplantısını örgütlemesi gerekiyordu. Eh, o da oldu işte.

Tabii ki Rusya, içinde kendisinin bulunduğu seçeneği tercih edecekti. Çünkü Batılıların etkisinin en az olacağı seçenek, Türkiye-İran-Rusya seçeneği olabilirdi.

Washington, Suriyeli muhalifleri Katar’da toplarken, Moskova’nın atağı Türkiye’nin önerisine destek vermekle kalmadı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kahire’ye uçtu ve Mısır’ın başkentinde BM Özel Temsilcisi İbrahimi ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi ile bir araya geldi.

Daha sonra Lavrov Ürdün’ün başkenti Amman’a geçti ve yıl sonuna doğru Moskova’da bir Rus-Arap ortak oturumu düzenleneceğini bildirdi.

Sergey Lavrov’un yoğun diplomasi trafiğinden ortaya çıkan tablo umut vericiydi. Çünkü giderek Cenevre mutabakatı yeniden can simidi haline geliyordu. Örneğin, Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Haziran ayında Cenevre’de varılan mutabakatın giderek daha fazla kabul görmeye başladığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi İbrahimi de, Suriye’de tarafların hiçbirinin çatışmalardan galip çıkma şansı olmadığını, sadece siyasi çözüm aranması gerektiğini, bunun temelini ise Cenevre mutabakatının oluşturduğunu vurguluyordu.

Anlaşılan Rusya ve Çin’in siyasi çözümden yana olan tavırları etkili olmaya başlamıştı. Lavrov’a göre Batılıların Suriye muhalefetini silahlı mücadeleye teşvik etmekten ve rejim değişikliği vaat etmekten bir an önce vazgeçmeleri gerekiyordu.

Doha toplantısıyla birlikte Suriye’deki çatışmaların yoğunluk kazandığı gözleniyor. Son günlerde isyancıların yarattığı katliamlarla ilgili haberlerde artış var. Rusya’nın Başbakan Erdoğan’ın önerisine verdiği destek önemli ve anlamlı… Türkiye, rotasını siyasi çözümden yana çevirdiği takdirde, bugünkü olumsuzluklar olumluya dönebilir.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.